SON DAKİKA
Hava Durumu

Zaman kıymeti

Yazının Giriş Tarihi: 22.10.2022 11:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.10.2022 11:06

Biz çocukluk dönemlerimizde zaman kavramı nedir bilmiyor muyduk yoksa gerçekten zaman yavaş mı geçiyordu emin değilim. Bugün bu yaşımda zamanın o kadar hızlı geçtiğini düşünüyorum ki haftalar günler gibi geliyor aylar haftalar gibi. Hiçbir şeye yetmiyor sanki. Küçük yaşlarda sorumluluklarımız daha az diye zaman kıymetli gelmiyordu sanıyorum. Bugün o kadar sorumluluğun içinde zaman küçücük kalıyor.

Bir yerden bir yere giderken, otururken, çalışırken, yapacağınız herhangi bir iş esnasında zamanın nasıl geçtiğini asla anlayamıyor, şaşırıyoruz.  Örneğin sosyal medyada geçirdiğimiz birkaç saatin çabucak geçtiğini hepimiz deneyimlemişizdir. Amerikalı bir profesöre  göre yaş ilerledikçe beyindeki sinir ağlarının boyutlarının ve karmaşıklıklarının artması nedeniyle elektrik sinyallerinin iletim yolu uzuyormuş. Bu da sinyal işleme süresinin artmasına yol açıyormuş. İnsan beyni zamanın nasıl geçtiğini, değişen görüntülerden anlıyor. Küçük yaşlarda beyin görüntüleri hemen algılayıp işlerken ilerleyen yaşlarda bu daha yavaş hale geliyor. Yetişkinlerin beyni çocuklara göre daha az yeni görüntü işliyor. Bu da saat ile ölçülen zamanın herkes için eşit olmasına rağmen, görseller aracılığıyla algılanan zamanın kişiden kişiye değişmesi anlamına geliyor. Yani kısaca yaşımız ilerledikçe zaman daha hızlı geçiyor gibi geliyor. Örneğin 50 yaşında bir yetişkine göre 20 yaşında ki bir gencin zamanı aynı ölçüde olamsına rağmen 50 yaşındaki yetişkine o zaman çok daha hızlı geçiyor. Her ay sorumluluklar, istekler artıyor ve zaman asla yetişmiyor.

Zamanın kıymetini bilmek diye bir şey vardır ya işte  20’li yaşların sonuna doğru ilerlerken bunu fark ediyorum. Zamanım çok kıymetli çok hızlı geçiyor ne yapmalıyım diye plan yaparak ilerlemek zorunda kalıyorum. Durum sadece  logaritmik bir ölçümden ibaret değil aslında. Bedenlerimizin de saati var: Biyolojik saat. Bu saat biz yaş aldıkça düşüyor. Bedeninizde ki değişimlerin farkına varıyorsunuz.

Küçük yaşlarda beyinlerimiz dünyayı anlamaya çalıştığı için daha hareketli ve daha detaycıdır. Yaş aldıkça, beynimiz yavaşladıkça önemli anların sayısı gittikçe azalır bu durumda zaman daha hızlı akar.

Peki zamanın hızlı akmasını engelleyebilecek bir çözüm var mıdır? Meraklı ve aktif kalmaya devam etmeniz ve özgün deneyimler arayışında olmanız durumunda, belki zamanı tıpkı gençliğinizdeki gibi yavaş yaşayabilirsiniz. Zamanın yavaş akmasını sağlamak bizim elimizde ya da şöyle söylemeliyim zamanı daha verimli kullanmak bizim elimizde. Daha kaliteli yaşamak, daha huzurlu yaşamak…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.