SON DAKİKA
Hava Durumu

Sorunsuz iletişim

Yazının Giriş Tarihi: 13.08.2022 11:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.08.2022 11:09

Tatlı dilin yılanı deliğinden çıkaracağını biliriz aslında. Gerçekten de öyle değil mi?

Hayatın içinde sevgiyle, hoşgörüyle, güzel enerjiyle kazanamayacağınız hiçbir şey yoktur. Bir insanda aradığım en anlamlı özelliklerden birisi benim için üslup. İnsanda, saygı ve nezaket varsa üslubu ona göre gelişiyor diye düşünüyorum. Aksi takdirde kendisini saygılı ve nazik biri olarak tanımlayan insanların,  üslup sorunlarıyla karşılaştığımda, kendisini tanımladıkları kelimelerin anlamlarını tam olarak bilmediklerini düşündürüyor bana. Bu durum oldukça rahatsız edici olabiliyor.

İnsan ilişkilerinin temelini iletişim oluşturur. Ve insanlar nerede yaşarsa yaşasın kendisini doğru bir şekilde ifade etmek ister. Herkes iletişim konusunda en iyisi olmayabilir elbette, bu da diğer her şey gibi geliştirilebilir. Ve iletişimin en önemli öğelerinden birisi de üsluptur. Üslup iletişimin en önemli öğelerinden birinin olması yanı sıra karşımızdaki kişide bıraktığımız izlenimde de son derece önemli bir rol oynamıyor mu? Bir şeyi söylediğin kadar, onu nasıl söylediğinin de o kadar çok önemli var ki. Konuşma tarzımız, bizi diğer insanlara en iyi tanıtan faktörlerden birisi.

Herhangi bir işin sonunda alınan mesaj her ne kadar karşı tarafa iletilmiş olsa da o mesajın iletildiği üslup karşı tarafın sizi tanımasını sağlayacaktır. Dolayısıyla sağlıklı iletişim kurabilmek için karşılıklı olarak saygılı ve hoşgörülü bir üslubu benimsemeliyiz. Belli bir yaşam için söylemiyorum hayatımızın her alanında sağlıklı ilişkiler kurabilmek adına aslında  üslubumuz, iletişimimiz çok önemli. Diğer insanlarla iletişim kazası yaşamamızın en büyük sebebi öncelikle olumsuz, hatalı ve saygısız üsluptan kaynaklanıyor. Bu kazanın sonunda “aslında öyle söylemek istememiştim” cümlelerini de çok duyarız ya da “beni yanlış anladın” gibi. Aslında bunları yaşamak bizim elimizde. Düşünmeden konuşmamın bana kalırsa en büyük sorunu da bu.

Kimse kimsenin sırf huyunu suyunu biliyor diye üslup sorunlarını göz ardı etmemeli. Tatlı dil yılanı deliğinden nasıl çıkarırsa, negatif bir üslup da insanları aynı hızda bizden uzaklaştırır. Saygı çerçevesinde, eleştirel olmayan, kibar bir üslup benimsemek hayatınızda ki insanların sizinle iletişimini oldukça kuvvetlendirecektir. İletişimde açık ve net olmak çok önemli fakat negatif üslup ile dobra olmak arasındaki çizgi son derece ince.  

Kısacası yapmamız gereken düşündüğümüzü, anlatmak istediğimizi ifade ederken özenli olmak.  Üslubun karakterimiz hakkında çok şey söylediğini unutmamalı daha sağlıklı ilişkiler kurmak adına daha pozitif üslup kullanmaya özen göstermeliyiz.

 “Yanlış üslup doğru sözün celladıdır.”

 Sadi Şirazi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.