SON DAKİKA
Hava Durumu

Sıkışıp kalmış hayatlar

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2022 09:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.10.2022 09:56

Bazen vazgeçmek isteriz ama bir türlü vazgeçemeyiz. Sebebi ne sizce? Gerçekten vazgeçmek istiyor muyuz yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Hayatın içinde canımızı sıkacak bir çok şey ile karşılaşırız. Bize zarar verdiğini düşündüğümüz şeyler olabilir bunlar mental sağlığımızı da etkilebilir. O noktada bi kaçış ararız belki buluruz belki bulamayız. Kaçış aramak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Çünkü kaçarken başka şeylere de yakalanabiliriz. Bize zarar verdiğini düşündüğümüz şeyleri hayatımızdan çıkarmak isteriz, vazgeçmek isteriz, artık çabalamak istemeyiz. Ama bir tülü vazgeçemeyiz. Ben bunun sebebinin alışkanlıklar olduğunu düşünüyorum ama ya vakti geldiyse alışkanlıkları değiştirmenin?

İnsanlardan beklentiniz olmamalı hayatınızda aslında yaşantınız da bu şekilde ilerlemeli benim fikrim. Ama yine de sevdiklerimizle beraber bir yaşantı sürerken ister istemez beklentilere giriyoruz. En basitinden sevgiyi, huzuru, fedakarlığı, anlayışı bekliyoruz karşı taraftan. Ne zaman bunları beklemekten vazgeçerseniz o zaman her şey anlamsız hale geliyor. Vazgeçmekte burada zorlaşıyor zaten. Neden sevgi ve anlayış beklentim olmamalı karşımdaki insandan diye soruyoruz kendimize. Cevabınız kendinize ait, karşınızda nasıl bir insan varsa ona göre şekilleniyor.

İlerleyemeyen hayatlar her zaman sıkıştırır bizleri bir köşeye. Sıkışıp kalan hayatlarda ilerlemez hatta durmaz bile. Öyle döngü içinde kalırsınız. Tatsız, tuzsuz… Çok kötüdür aslında insanın yaşamak istediği hayatla yaşamak zorunda kaldığı hayat arasında sıkışıp kalması.

Vazgeçmek diyoruz evet belki de en kolayı. Peki mücadele ettiyseniz ve sonunda elinizde hiçbir şey kalmadıysa. Kendiniz bile kalmadıysa geriye vazgeçmek doğru olan değil midir? Mücadele dediğimde tek taraflı olmamalı tek taraflı olduğu için vazgeçmek yöntemi devreye giriyor.

Çocukluğumuzdan beri bizlere zorluklarla mücadele etmek, ısrarcı olmak, vazgeçmemek, pes etmemek gerektiği öğretildi. Karşımıza imkânsızlıklar çıktığında bile mutlaka bir yol bulmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Ama vazgeçmeyi gerektiren o zamanı bilmek hiç de kolay değil. Vazgeçmek eşiğine geliriz ama bir an da durdururuz. Bazı mazeretler bularak kendimizi kısırdöngüye hapsederiz.

Mazeretleri olmayan ne istediğini bilen ve öyle davranan insanlar hayatınızda olması dileğimle…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.