SON DAKİKA
Hava Durumu

Risk almak

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2023 09:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 09:48

İnsan hayatı çok kısa.  Hayat Ilerlerken neler yaparız diye düşünüyoruz. özellikle iş hayatını çok fazla düşünüyoruz.Nasıl mutlu oluruz ne yaparsak mutlu oluruz?  bu yüzden risk almak isteriz. ama risk alırken her şeye değip değmeyeceğini düşünürüz. özellikle genç yaştaki bireyler okulları bittikten sonra ne yapacağını çok fazla düşünüyorlar. bir iş fikri arıyorlar bir hayat kurma çabasına giriyorlar.  neyin doğru neyin yanlış olduğunu sürekli düşünüyorlar. İş dünyasına yön veren liderlerin en önemli özellikleri arasında risk almak yer alıyor. Başarıya giden yolda konfor alanınızdan çıkmak ve yeni deneyimler elde etmek, oldukça önemli.

Alıştığınız düzeni koruyarak risk almaktan kaçınmak, günümüzün değişen dijital koşullarında neredeyse imkansız hale gelebiliyor. İş hayatında başarılı olmanın yolları arasında risk almanın önemini mutlaka duymuş ya da deneyimlemişsinizdir. Aslında risk almanın önemi, sadece iş hayatı değil tüm hayatınız için geçerli. Konfor alanınızın dışına çıktığınızda karşılaştığınız belirsizlik ortamı, kısa vadede stres yaratabilir. Bazen gözünüzde büyüttüğünüz süreçler, hiç de beklendiği gibi sancılı geçmeyebilir. İşin özü, bir kere risk denizine atladığınızda nasıl olsa yüzebilmenizdir. Burada bahsi geçen konu ise olur olmaz riskler peşinden koşmaktan ziyade sizi bir sonraki hamlenize götürecek bilmediğiniz bir alanı deneyimlemektir.

Özellikle risk alırken bu riskten memnun olup olmayacağını düşünmek çok önemli.  Gerçekten sunucunda her şey çok güzel olacak mı diye. Risk alırken her zaman her şeyin en kötüsünü beklemek, bir savunma psikolojisi olarak gözlemlenebilir. En kötüsünü beklemek, sonuç hayal kırıklığı olduğunda kuşkusuz kişiyi haklı çıkaracaktır. Tabii ki her zaman sonuç çok güzel olmayabilir.  Ama bunları denemeden hiçbir zaman öğrenemeyiz. Ne yapmanız gerektiği ile ilgili debelenerek zaman kaybetmek yerine sadece yapmanızı öneren çalışmada, başarılı veya başarısız olsanız da risklerin korktuğunuz kadar büyük olmadığını farkedeceksiniz. Risk alın ve hayatınızı düşünün.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.