SON DAKİKA
Hava Durumu

Panzehir

Yazının Giriş Tarihi: 16.12.2022 09:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.12.2022 09:25

Bazen gerçeklerle yüzleşmek gerçekten zorlaşabilir. Onlarla yüzleşmekten korkarız bazen. Aslında gerçekler insanı özgürleştirir. Çünkü gerçeklerle yüzleşmek bize onları değiştirme şansı verir. Fakat insanlar gerçekleri her zaman kabul etmez, inanmazlar onlara ya da inanmak istemezler. Çoğumuz gerçeklerle yüzleşmek yerine onları göz göre göre inkar ederek özgürlüğümüzü feda ediyoruz. Zaten korkan birisi için özgürlük çok önemli değildir, güvenli alanlar daha önemlidir. Güvenli alanları da bu şekilde yaratmaya çalışır. Gerçekleri inkar ederek.

Sırf kaygı, utanç, rahatsızlık, mutsuzluk, huzursuzluk hissetmemek için bazen hayattan kaçarız. Her şeyi kenara iter onunla yüzleşmek istemeyiz. Ya da bir şeyleri kaybetmemek adına yerimizde sayar dururuz. Benliğimizi kaybetmek pahasına olsa dahi.

Bazı yaşlar insanın hayatında çok büyük roller oynuyor. Mesela 17 yaşında ilk kez aşkı yaşayabilir ve çok uzun süre unutamayabilirsiniz. 20’li yaşların başında bazı sorumluluklar almaya başlayabilirsiniz. 23 yaşında hayattan aldığın zevkler değişebilir. Çocuk olmadığını anladığın yaşlardır. 20’li yaşların sonunda sıkkınlık gelebilir. Gerçeklerle yüzleşirsiniz ya da yüzleşmekten en çok bu yaşlarda korkarsınız. Bir amacın vardır ya da yeni amaçlar edinmeye çalışırsın. Bunlar tüm sebebi aslında değişim içinde olan kendini kabul etmek veya etmemekle ilgili. Kendini kabul etmek negatif duygulardan kaçamayarak bunları yaşamaya izin vermektir. Özgürlüktür aslında. Zor olsa da gerçeklerle yüzleşmeli onları kabul etmeli ve hayatımızı özgürleştirmeliyiz. Unutmamalıyız ki direnç gösterdiğin şey ters yönde kuvvet kazanır ve kuvvet artarak sana döner.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.