SON DAKİKA
Hava Durumu

OKUL TIRAŞI

Yazının Giriş Tarihi: 18.01.2023 09:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 09:19

Geçtiğimiz günlerde çok etkilendiğim bir filmden bahsedeceğim. Film de şehirden uzak, baskı ve disiplinle yetiştirilen bir yatılı okul öğrencilerini görüyoruz. Yusuf’un arkadaşı memo’nun bir anda hastalanmasıyla başlayan bir serüven. Öğretmenlerine derdini anlatmaya çalışan Yusuf ve kendilerini bu işten nasıl sıyıracaklarını düşünen öğretmenler. Okul Tıraşı, iyiliğin ölçek olmadan sorgulandığı bir film aslında. Gerçekliğin parlak görüntüsünü çarpıcı biçimde yüzümüze vurmaktan sakınmazken, ruhumuzda olan bitenleri de suyun üzerine çıkarmaktan geri kalmıyor.

Filmin sonunda özellikle şaşıracağımı düşünmemiştim. Genellikle sanat filmlerinde pek görmedim çarpıcı bir son.  Fakat okul tıraşında çarpıcı bir son sizi bekliyor diyebilirim.

Çocukların masumiyeti, büyüklerin masumiyetten uzak olduğu bu filmde özellikle çocuk yaşlarda masumiyetimizi nasıl kaybettiğimizi gördüm. “Okul Tıraşı”’ nın kavgası biraz da haksız, yersiz ve abartılı kullanılan güçle. Şiddet ve korkuyla imtihan edilen insan, istemeden de olsa karşısına öğrendiklerinden fazlasını sunamaz. Yani kötülük bize düşman değil, iyilik kadar yakındır. Film çok güzel ben çok beğendim. Yönetmen koltuğunda oturan Ferit Karahan’ın ışık saçtığını rahatça söyleyebiliriz. Hem yatılı okumuş hem de Doğu’nun kış çilesini çekerek büyümüş birisi olarak senaryonun her noktasına hâkim olduğu her halinden belli oluyor. İzlemenizi  tavsiye ediyor şimdiden iyi seyirler diliyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.