SON DAKİKA
Hava Durumu

Nasıl affedebiliriz?

Yazının Giriş Tarihi: 25.10.2022 09:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.10.2022 09:41

Geçip giden şu ömürde insanlar hep bir şeyler yaşıyor. İyi ya da kötü. Fakat insan her zaman kötüye odaklı kalır ve iyiliklerden ziyade kötülükler akılda kalır. Hepimiz yaşıyoruz bu durumu. Bize yapılan kötülükleri eğer unutmazsan ya da onları affetmezsek nasıl yaşarız? Hep onlarla yaşarız ve an’a odaklanmayız hayatı kaçırırız. Acı, öfke, suçluluk, nefret.. Tüm bu duygular geçmişte yaptığımız ya da bize yapılan hataların sonucunda yaşadığımız duygulardan ibaret. Bunu yaşamak istemiyorsak yaşadığımız her şeyi kabul edip olanları affetmek zorundayız. Peki nasıl affederiz?

Affetmek söz konusu olduğunda, kendimize diğer insanlara davrandığımızdan çok daha acımasız oluruz. Geçmişte yaptığınız hataları önce kabul edip onları affederseniz üzerinizde ki yükü hafifletecek bu ağırlıktan kurtulacaksınız. Çünkü geçmişi değiştiremezsiniz. Değiştiremediğiniz şeyler içinde üzülmenin, canınızı sıkmanın hiçbir anlamı yok. Önce bu bilince ulaşmalı sonra yüklerinizi hafifletmelisiniz. Başarısız bir ilişkiyi, aile problemlerinizi, kariyerinizde ilerlerken yaptığınız bir takım hataları belirledikten sonra bunları değiştiremeyeceğinizi fark edin ve onları affedin.

Özellikler kişilerle ilgili problemleriniz varsa onlarla yüzleşerek de çözebilirisiniz. Yüzleşmek çözüm sağlamıyorsa eğer kendi içinizde yine sevgiyle giderek onları affetmeyi deneyin. Affederken adım adım ilerlemek çok önemli her şeyin bir anda son bulacağı düşüncesine kapılıp telaşa giremeyin zamanla yavaş yavaş ilerlerseniz kendinizde karma yaratmayacak şekilde çözebilirsiniz bu sorunları. Bir yerde okumuştum, 'Affetmek; geçmişin daha farklı olması umudundan vazgeçmektir' diye... Geçmiş yüzünden kendinizi suçluyorsanız ve sürekli 'keşke'lerle yaşıyorsanız, kendinize sürekli 'değersizim' dersiniz. Bu duygu, kendi kendini besler ve sizi değiştirir, daha katı ve acımasız yapar.

Kişi en çok kendini affetmekte zorlanır. Unutmayın ki kendimize ya da başkasına yaptığımız bir hatayı affetmek ya da affettiğimizi anlamak da o davranışı tekrarlamamakla belli olur. Bu yüzden affedin ve bunları tekrarlamayın o zaman her şey yoluna girecektir. Hoşçakalın…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.