SON DAKİKA
Hava Durumu

Mutluluğun formülü

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2023 09:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 09:32

Mutlu olmak ne demek sizce? Tanımını yapabilir miyiz? Ben herkese göre mutluluk kavramı değişir diye düşünüyorum. Kimi insana göre araba sahibi olmak olabilir kimi insana göre de sağlıklı bir birey. Aslında mutluluk, dert edindiğin her şeyin bir gün sana dert olmayışı diyebilirim. Dertlerinin azaldığı ya da o derdin hafiflemesi sana mutluluk getirebilirim.

Tabi sadece bununla kalmaz ben sadece bana göre gerçek mutluluğun tarifini yaptım. Ama insan evladı doyumsuz ve tatminsiz olduğu için bunlar tabi ki yetersiz gelir ve mutluluk arayışı dertlerin bitiminden hemen sonra

değişim gösterir. Artık farklı bir mutluluk arayışına girer ve asla tatmin olmaz. Bu hep böyle döngü içindedir ve bu yüzden insanlar gerekten mutlu olmakta zorlanır. Mutluluk anlık bi duygudur bence. Asıl olan huzuru aramaktır.  Mutlu olduğun herhangi bir andan hemen farklı bir duyguya geçiş yapabilirsin.  Ama insanın iç huzuru her şeyden çok daha önemlidir. Ya da mutlu olmaya çalışmaktansa sizi gerçekten mutsuz edecek şeyler yapmamış olsanız nasıl olur? Mutluluk arayışı değil de mutsuz olmama arayışı olsa bunun

adı. Çoğu zaman bu beklenti mutsuz olmamıza yada elimizdekini

kaybetmemize neden olabilir. Kendimizden aşağıdaki ya da yukarıdakilerle kendimizi kıyaslamak yerine özgünce kendi koşullarına göre yaşamayı seçmek. Dünyayı bizim için daha mutlu ve huzurlu bir yer haline getirebilir.

Mutluluk, Aristoteles’e göre nihai mutluluğu anlamak ve ulaşmak için iki şeye sahip olmamız gerektiğini söyler; bunlardan biri akıl sahibi bir diğeri de erdem sahibi olmaktır. Bir durum karşısında aklımızı (bizi diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği) kullanarak en doğru olanı, iyi olanı yapmak mutluluğun bir yolu olduğunu düşünmektedir.

Yani kısacası mutluluğun formülü sizlersiniz. Kendinizi mutsuz etmeyerek, üzecek şeyler yaşatmayarak mutlu olmanız mümkün. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.