SON DAKİKA
Hava Durumu

Mirabal kardeşler

Yazının Giriş Tarihi: 26.11.2022 10:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.11.2022 10:35

Kadına yönelik şiddetle mücadele günü neden 25 kasım oldu biraz bu önemli günle ilgili konuşalım.

Yıl 1960, yer Dominik Cumhuriyeti. 1930'da ülke yönetimini ele geçiren Rafael Trujillo diktatörlük yönetimini sürdürüyordu. Dominik Cumhuriyeti'nin Cibas bölgesinde dünyaya gelen ve Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, eşleriyle birlikte Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu.

1960 yılının Kasım ayında Trujillo kilise ve mirabal kardeşlerin tehlikeli olduğundan söz etti. 25 Kasım 1960 yılında  üç kız kardeş cinsel saldırıya maruz bırakılarak öldürüldü. Trafik kazası süsü verilen bu cinayetten sonra Trujillo karşıtı hareket, diktatörlüğün sona ermesini sağladı. 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. 1999 yılında ise Birleşik Milletler bu günü kadına Yönelik Şiddete karşı Ulusal Mücadele Günü olarak ilan etti. O günden beri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle mücadele günü olarak biliniyor.

Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri önce insanlık suçudur. Hiçbir sebep, şiddeti meşrulaştırılmamalı.  Şiddet, insan yaşamının her alanında karşılaşılan ve dünyada giderek önemli duruma gelen bir toplum sağlığı sorunudur. Şiddet aynı zamanda insan hakları ihlalidir.

Kadına şiddetin en temel nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

.                 Toplumsal ilişkilerden, ailede ve toplumda kadınlara verilen daha düşük değer

•                    Bireysel ve biyolojik etkenler

•                    Yakın ilişkilerdeki sorunlar

•                    Kültürel olarak erkek egemen toplumlarda iki cinsiyet arasında eşit olmayan ilişkileri sürdürmek için baskı aracı olarak kullanma

•                    Cinsel kimlik ve erkek otoritesi

Kültürümüz de saldırganlık gösteren erkekler şiddeti disiplin ve ceza aracı olarak görüyor. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Şiddeti ise engellemek için daha iyi eğitimler verilmeli, sağlık problemi olan insanların tedavi görmeleri gereklidir. Umuyorum şiddet hayatımızın tümünden çıkıp gider. Daha saygılı daha anlayışlı daha sakin hayatlar yaşarız.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.