SON DAKİKA
Hava Durumu

Minimalist yaşam

Yazının Giriş Tarihi: 02.01.2023 09:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.01.2023 10:34

İçinde bulunduğumuz modern çağda hayatımıza kolaylıklar ve yenilikler katıyor. İstediğimiz her şeye çok daha kolay ulaşabiliyoruz. Bir ürüne bir eşyaya ulaşmak eskisine göre çok daha kolay. Bazen aldığımız eşyalara baktığımda hiç kullanmadığım ama sırf beğendiğim için aldığım şeyler olduğunu görüyorum. İhtiyacımız olmamasına rağmen alıyoruz bir çok şeyi. Yeni bir kazağa ihtiyacın olmamasına rağmen sırf rengini beğendiğin için alabiliyorsun. Ben bazen daha az eşyayla daha çok huzurlu olacağımızı düşünüyorum. Yani az eşya çok huzur diyebilirim. Bunun içinde minimalist yaşam felsefesini çok doğru buluyorum fakat uygulamakta zorlanıyorum. 

Her şeyden önce, minimalizm yeni bir kavram değildir. Daha sade bir yaşama değer vermek ve içsel benliğe odaklanmak, hem Doğu hem de Batı uygarlıkları olmak üzere insanlığın  başlangıcına kadar uzanabilen bir olgudur.  Günümüzde, bizi tüketim bağımlısı haline getiren hızlı ve tempolu şehir yaşamının dinamikleri, bu geleneklerin yeniden canlanmasına neden olmuştur. Sürdürülebilirlik ve çevrecilik gibi kavramlar için minimalist yaşam büyük önem taşır. Çünkü minimalizm felsefesi, daha az tüketim ve daha sade bir yaşam öngördüğü için kapitalizmin tüketim pençesinden bireyleri kurtarır.

Minimalist yaşam için Proje 333 diye bir akım vardı bir dönem o dönemde bende minimalist yaşamaya çalışmıştım. Ne kadar başarılı olduğum tartışılır tabii.
Proje 333'te 33 parça ile 3 ay boyunca minimal şekilde yaşamak.  Bu nasıl mümkün diyeceksiniz özellikle dış görünüşüne çok fazla önem verenler. Tam 33 parçayı 90 gün için ayrı ayrı kombinliyorlar. Yani parçaları ona göre seçiyorlar ve ona göre kombinliyorlar. Bunu burada anlatmak biraz zor ama işin aslı çok mantıklı bir minimal yaşam projesi diyebilirim. En azından kendi adıma konuşacak olursam mantıklı buluyorum. 

Kısacası Minimalist yaşam, ihtiyaçlarımızın dışındakileri almamaya, aslında aşırı tüketime karşı 
bir akımdır. Fazla tüketimi değil, kararında tüketimi destekler. Gönüllü sadelik, adından da anlaşılabileceği gibi elimizdeki 
imkanları sonuna kadar kullanmayı, daha fazlasından ise gönüllü olarak vazgeçmeyi öğütler.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.