SON DAKİKA
Hava Durumu

Lavtanın telleri

Yazının Giriş Tarihi: 25.11.2022 09:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.11.2022 09:46

Günümüzde evlilikler kısa sürüyor diyoruz bir çok insanın yakındığı bir durum sizce sebebi nedir? Ben biraz bununla ilgili kendi görüşlerimden ve gördüklerimden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle evlilik dediğimiz şey gerçekten ciddi bir müessese benim fikrim. Aslında sadece bir imza ile başlayacak basit bir durum gibi gözükse de evlilik içerisinde anlaşmalar, sorumluluklar oldukça etkili evliliğin yürümesinde. Evlenme kararı almadan önce insanlar bu gibi durumları pek düşünmeden başlatıyorlar evliliklerini. Aslında sorumlulukların bilincinde olabilsek ve buna hazırlayabilsek kendimizi belki yürütürken o kadar zorlanmayız ilişkilerimizi. Tabi her zaman hazır olmakta yetmiyor. Karşı tarafı ne kadar tanıdığınıza da bağlı bu kararı almak. Tanımakta yetmiyor diyorlar ee ne yapacağız o zaman? Her ne kadar karışıkta olsa benim fikrim birbirinizi gerçekten tanımak değil kabul etmek önemli olan. Evlilik dediğimiz şey iki tarafında birbirini kabul etmesiyle ve birbirlerine olan sorumluluklarının bilincinde olmasıyla başlamalı. Yani hayatımızda zaten bir şeylere karşı fedakarlık göstereceksek bu şeyler değecek şeyler olmalı. Evlilikte ki durumda tam olarak bu. Eğe fedakarlık yapmamız gerekecekse evlendiğimiz kişiye değecek mi bunu iyice düşünmeliyiz. Sevgi, aşk bir yere kadar saygı ve güven sonsuz olmalı bunlar gerçekten ilişkide varsa o zaman fedakarlığınız evliliğinize değecektir.

İki tarafında birbirini mutlu etmek üzerine huzur vermek üzerine kurulu her ilişki sağlıklı olacaktır. Bu tür ilişkilerin evlilikleri de uzun sürecektir diye düşünüyorum. İlişkileri vazgeçilmez kılan aşk ta varsa zaten oldukça mutlu olacaksınızdır. Kafanızda en ufak bir şüphe dahi ilişkinizi sallantıya alabilir kötü sonlanabilir.

Bir de evlilik varken biten ilişkiler var onlarda oldukça can sıkıcı. Evlisiniz bir türlü ayrılma kararı almıyorsunuz katlanmak zorundayım ya da evliliğimi bitirirsem ne yaparım diye düşünüyorsunuz. Bence bu en zor olanı insanlar vazgeçemedikleri şeyleri kendilerine konfor alanı olarak yaratıyor. Ayrılamıyor çünkü konfor alanının dışına çıkamıyor. Özellikle uzun süreli ilişkilerde bu böyle gözlemlerime göre. Peki evlilikte bunun yaşanmasının sebebi nedir? Tabii ki karşı tarafa olan ilginin azalması, o ilişkiden sıkılmak ve yenilikçilik olamaması. İlişkilerin bir çoğunda yeniliklerden kaçınmak söz konusu. Kaçtıkça da ilişkide ki sevgi, saygı ve güven faktörleri azalıyor ve ilişki yavaş yavaş bitiyor. Evlilikte birine cehennem olan ev diğerine cennet olmaz. Mükemmel evlilik yoktur sadece insanlar katlanabilecekleri zorlukları seçmeliler.

Evlenirken önce neden evlenmek istediğinizi düşünün sonra gerçekten istiyor musunuz bunu düşünün. Evlilik hiçbir zaman kolay olmayacaktır bunu siz kolaylaştırabilirsiniz sadece. Halil Cİbran’ın “Ermiş” adlı kitabından evlilik üzerine bir alıntı yaparak yazımı sonlandırmak istiyorum.

Yeryüzüne birlikte geldiniz ve sonsuza dek birlikte yaşayacaksınız,

Ölümün ak kanatları günlerinizi dağıtana dek birlikte olacaksınız,

Tanrı’nın suskun anıları katına eriştiğinizde bile birlikte olacaksınız,

Ancak bırakın bunca beraberliğin arasında biraz boşluk olsun,

Ve Tanrısal alemin rüzgarları esip dolanabilsin aranızda,

Birbirinizi sevin, ama sevginin üzerine bağlayıcı anlaşmalar koymayın,

Bırakın yüreklerinizin sahilleri arasında gelgit çalkalanan bir deniz olsun Sevgi

Birbirinizin kadehini doldurun ama aynı kadehe eğilip içmeyin,

Ekmeğinizi bölüşün, ama aynı lokmayı dişlemeyin,

Şarkı söyleyin, dans edin, eğlenin birlikte, ama birbirinizin yalnız olmasına izin verin,

Nasıl lavtadan dağılan müzik aynıysa, nağmeleri çıkaran teller ayrı olsa da,

Gönlünüzü verin ama saklamak adına değil,

Çünkü ancak Hayat’ın elleridir yüreklerinizi himayesine alacak olan,

Yan yana olun, ama fazla sokulmadan,

Çünkü tapınağı taşıyan sütunlar da ayrıdır,

Çünkü bir selvi ile bir meşe, yetişmez birbirinin gölgesinde…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.