SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuruntular

Yazının Giriş Tarihi: 31.01.2023 09:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.01.2023 09:23

İnsan olarak birçok şeyi çok fazla düşünürüz. İçimizde birçok insan bazı kuruntulardan kurtulamaz bunlara vesvese veya evhamda diyebiliriz ve bunlar insan hayatı etkileyen durumlardan birisi. Kuruntu, her insanın kendi kafasında oluşturduğu korku ya da kötü bir şey olacağını düşündüğü olayın gerçekleşebilme ihtimaline karşı bedeninde oluşan titreme, nefes almakta zorlanma, çarpıntı, yanma, uyuşma, kontrolü kaybedeceği hissi gibi durumları gün boyu yoğun bir şekilde yaşamasıdır. Buna psikolojide yaygın kaygı anksiyete bozuklukta diyebiliriz.  Sürekli kafada kurma gibi eylemler insanın hayatını zorlaştırmaya başlar. Ekonomik durum, muhtemel iş yükümlülükleri, sağlık sorunları, çocukların yaşayabileceği olaylar, ev işleri, onarımlar, randevulara yetişememe gibi günlük konularla ilgili olarak aşırı ölçüsüz bir endişe görülmektedir. Bu kişiler çoğu zaman yaşadıkları gerginlik ve endişenin abartılı olduğunun farkındadırlar. Fakat kendilerini sakinleştirip kontrol altına almak konusunda başarılı olamazlar. Kişide bu anksiyete bozukluğunun söz konusu olmasının sadece kişinin kendisi için değil, eşi ve aile fertleri için de çok olumsuz etkileri vardır.

Kişi eğer herhangi bir durumu ya da hissi “tehlikeli” olarak algılarsa “savaş ya da kaç” ilkesi devreye girer. Söz konusu ilke bedensel, bilişsel ve davranışsal değişiklerin var olduğu kompleks bir yapıdır ve bu yapı, insanın doğası gereği, temel ve gerçekten tehlikeli çevresel faktörlerden korunmasını sağlar. Ortada somut tehlike olmadan da tehlike algısı ile “savaş ya da kaç” ilkesi çalışıyorsa evhamdan (kuruntu) bahsedebiliriz.

Kuruntulardan kurtulmanın mutlaka birçok yöntemi vardır fakat özellikle bunun için bir uzmana danışmak gerekir. Herkesin kaygısı farklı şekillerde ortaya çıktığı gibi farklı yöntemlerle de iyileştirilebilir.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.