SON DAKİKA
Hava Durumu

KIRILAN KALPLER

Yazının Giriş Tarihi: 06.09.2022 10:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.09.2022 10:04

Her şey için geç olmadan, insan yorulmadan, yitip gitmeden…

Hayatımız boyunca sürekli bir şeylere hazırlanır dururuz. Yaşamaya, ölmeye, sevgiye, kedere…

Zaman gelir ruhumuzu hazırlarız zaman gelir bedenimizi. Bazen ikisi de bu hazırlıklardan o kadar yorulur ki ya yaşlanır çabucak ya da ölür gider.

Geç olmadan yaşlanmadan, ölmeden; yapmak istediğimiz ne varsa, söylemek istediğimiz ne varsa yapmadan, söylemeden ölmeyelim.

Hep bir şeylere hazırlanır dururuz dedim. Özellikle burada sevgiye hazırlığımızdan bahsetmek istiyorum. Doğuyoruz, gelişiyoruz neticesinde ölüyoruz da. Ölmeden önce yaşanması gereken bir çok duygu var. Sevgi, şefkat, öfke, inanç… Bunları yaşayarak büyüyoruz. Onlarda bizlerle büyüyor bazen de küçülebiliyor. Aslında bizler büyüdükçe güzel duygular küçülebiliyor. Bunlar sadece bizim elimde demek istemiyorum. Yaşadığımız her şey bu duyguları etkiler, büyür ya da küçülür.

İnsan sevgiye nasıl hazırlanır çok emin değilim ancak hazırlandığından eminim. Her ne kadar yalnız doğmuş ve yalnız ölecek olursak olalım hayatımızda birilerinin olmasını hep isteriz. Ailemiz olabilir, arkadaşlarımız olabilir, eşimiz olabilir. Yalnız olmak tercih de olabilir fakat bunu her insanın kolay kolay tercih edebileceğini düşünmüyorum. En azından bilinçli bir yalnızlık kolay tercih edilecek bir şey değil. Yaşadıklarınız, hayat tecrübeleriniz tercihlerinizi etkiler.

Sevmek, sevilmek duyguları karşılıklı iken yaşanması oldukça keyifli ve huzurlu duygulardır. Herkes mutlu olduğu bir ilişki içinde olmak ister. Aslında sevgi anlamak, anlaşılmak demektir bir yerde. O kadar derin bakmak gerekir ki sevgiye; karşındakinin isteklerini veya acı çektiği noktaları anlamak gerekir... Sevgi o zaman sevgi olmaz mı ?

Bir insanı sevmek onun hayata, kendine tutunabilmesine destek vermektir bence. Özgür olmasına, birey olmasına olanak tanımak. Ona engel olmak, onu bilerek üzmek sevgiye dahil olmayan şeyler. Bir de istemsizce yaptığımız kalp kırıklıkları var.

Peki gerçekten seviyorsak neden kırıyoruz kalplerimizi? Aslında sevdiğin insanı kırmak demek kendini kırmak değil mi? Ben aslında bu duruma böyle bakmak istiyorum. Gerçekten birini seviyorsun ve kalbini kırıyorsun onu kırarken kendini de kırıyorsun. Bazı insani duygularımızın önüne geçemeyiz ve sevdiklerimizin kalbini kırabiliriz. Bunu bilerek isteyerek yapmayız sonra kendimizi sorgular dururuz.

Kalpler kırılır, insanlar üzülür, istemeden hatalar yapılır. İşte önemli olan burada geç olmadan yaşlanmadan, ölmeden; yapmak istediğimiz ne varsa, söylemek istediğimiz ne varsa yapmadan, söylemeden ölmeyelim.

Sevgiyle kalın.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.