SON DAKİKA
Hava Durumu

KENDİNİZE ALAN YARATIN

Yazının Giriş Tarihi: 25.08.2022 10:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 10:05

Bence insanın kendine yaptığı iyiliklerden biriside kendine alan yaratmak, kendi alanını oluşturmak. Hayatın koşturmacası içinde yeri geliyor aşırı yoruluyor, yeri geliyor çok fazla stres altında kalabiliyoruz. Bu noktada bizim yapmamız gereken en önemli şey, kendimize alan yaratıp orada dinlenmek. Bunu yapmadığımızda kendimizi daha da stresli daha da yorgun hissedebiliriz belki de bu yüzden daha yorgun hissediyoruz. Ben kendi adıma söylüyorum kendime alan ve zaman yaratmadığım vakitlerde daha mutsuz hissediyorum daha yorgun ve huzursuz. Kendimi tanıdığım için ne zaman nasıl alanlar yaratmam gerektiğini biliyorum ve ona göre çalışıyorum böylelikle daha mutlu hissediyorum.

Kendine alan yaratmak ne demek biraz açmak istiyorum. Bireyin kendisini rahat hissettiği ve kendisine bir müdahalenin olmadığı ortam yaratması aslında. Kişisel alanlarınızın olması oldukça önemlidir çünkü kişiler birey olduklarını unutmamalı kendilerine de vakit ayırmalıdır. Düşünün bir otobüstesiniz ve mesajlarınızı başınızda duran insanlar sürekli okuyor ne kadar rahatsız edici bir durum değil mi ? Aslında hayatınızın içinde de bunlar oluyor. Demek istediğim tüm günün içinde kenara çekilip o mesajları kendiniz mi okumayı tercih edersiniz yoksa evinizde yaşadığınız tüm insanlarla beraber okumayı mı? Kişisel alan da aslında tam olarak bu noktada devreye giriyor. Herkes birbirine bir alan tanısa, kişisel alan imkanı bıraksa refah düzeyimizde bir artış görülecektir diye düşünüyorum. Ilişkilerinizde dahi kişisel alan yaratmak o ilişkiyi zengileştiren bir adım olur. Evde kişilerin kendilerine ait köşelerinin olması ve bir aradayken de farklı şeyler yapabilmek ilişkiyi zenginleştirir ve bu farklılıklar sayesinde çiftlerin birbirinden sıkılma oranı azalır. Nasıl ki sosyal hayatımızda kişisel alanımız ihlal edildiğinde rahatsız oluyorsak bu durum ilişkiler içinde geçerli.

Kişi yalnız kalmaya ihtiyaç duyar ve doğaldır. Bireyler kişisel alanlarında yalnız vakit geçirdiklerinde aslında diğer insanlarla iletişimi daha sağlıklı olur. Her şeyden önce bireysellik ilişkilerde mutlu olmanın temel noktalarından birisi. Özellikle evli insanların birbirileri ile sürekli bir şeyler yapmak zorunda hissetmeleri oldukça korkunç geliyor bana. Aslında biraz daha dikkatli ve özenli davransak bu konuda herkes birbirinin kişisel alanına saygılı olsa problemler kalkacak ortadan. Mesela en sevdiğiniz yemeği belli bir miktardan fazla yediğimizde zararlı bir hale geliyorsa bu arkadaşlarımızla, partnerlerimizle ve hatta ailemizle olan ilişkilerimiz için de geçerli. Tabi ki hayatı paylaşmak sevdiğiniz şeyleri beraber yapmak son derece güzel duygular ancak bu tür ilişkilerin uzun ömürlü olabilmesi adına denge kurmak önemli, işte orada ki denge de kişilerin birey olduklarını unutmamaları. Her bireyin kendine, kendi ihtiyaçlarına vakit ayırmaya, kendisi olmaya ihtiyacı vardır. Bu sebepten kendinize vakit ayırın ve kişisel alanınızı yaratın. Kişisel alanınızın ihlal edilmesine de izin vermeyin. Sağlıkla kalın…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.