SON DAKİKA
Hava Durumu

Hissetme özgürlüğü

Yazının Giriş Tarihi: 01.11.2022 10:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.11.2022 10:00

Hissetme özgürlüğünü yaşamak kolay bir şey değildir. İyi hissettiren ya da kötü hissettiren birçok duyguyla baş başa kalmak oldukça zordur kimi zaman. Belki çocukluk dönemlerimizde bize ağlamanın ayıp bir şey olduğunu söylediler. Belki üzüntümüzü, öfkemizi göstermek diğer insanlara göre zayıflık belirtisiydi. Belki hissettiğin şeyleri söylemek senin için kolay değildi söylediğindeyse öyle hissetmemen gerektiği söylendi. Birileri hep bir şeyler söyledi ve bizler hissetme özgürlüğümüzü yitirmeye başladık.

Duyguları hissetmek istemeyen tarafımız aslında beynimizdeki otomatik düşüncelerle ortak çalışıyor. Duyguları hissetmekten korktukça, onları hissetmemek için düşüncelerle bastırıyoruz. Ya da bastırılıyoruz. Düşünerek inkar ediyoruz, düşünerek yok sayıyoruz, düşünerek mantıklı bir sebep-sonuç ilişkisine oturtmaya çalışıyoruz ama artık hissetmiyoruz. Duygularımızı dışarı çıkarıp onları hissetmek yerine onları yok sayıyoruz ve artık eskiden olduğumuz insan olamıyoruz. Çevrenizde mutlaka çok değiştin, artık farklı birisin diyenleriniz olmuştur. Yaş almaya başladıkça, yaşadıklarımızı gözden geçirmeye başladıkça değişime uğruyoruz ve bu değişim duygularımıza yansıyor.

Bir duyguyu hissetmek yalnızca beyinde süregelen bir olay değil. Aslında tüm bedenimizle duyguyu hissediyoruz. Modumuz değişirken, aklımızın ve tüm bedenimizin kimyası da değişiyor. Nasıl ki ‘değişim’ zaman zaman korkutucu olabiliyorsa, duygularımızın değişimi de bize korkutucu gelebiliyor. Duygular değiştikçe tepkilerimiz de değişiyor ve biz eski biz olamıyoruz artık.

Duygularınızı mutlaka dinleyin. Bedeninizde o an ki duyguyu tam olarak nerede hissettiğinizi dinleyin o an ki duygularınızı yaşayın. Duygularınızın gerçekliğinden kaçmayın, birilerinin bunu bastırmasına da izin vermeyin o an ne hissediyorsanız hangi duygu olursa olsun yaşayın ve içinizde ki yetişkin insanla tanışın.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.