SON DAKİKA
Hava Durumu

Hangisi daha zor?

Yazının Giriş Tarihi: 07.01.2023 10:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.01.2023 10:41

Geçtiğimiz günlerde şöyle bir soruya denk geldim. Yaşamak kadın için daha zor erkek için mi diye?

Bunun üzerine biraz konuşmak istiyorum. Yaşamak engebeli bir yol gibidir. Yaşam kadın için mi erkek için mi zor sorusuna net bir cevap vermek bence oldukça yanlış olur. Kadın ve erkek için ayrı ayrı zorlukları vardır yaşamanın. Kadına yıkılmış sorumluluklar vardır erkeğe yıkılmış sorumluluklar. Her iki cinsiyet birbirinden farklı olduğu gibi sorumluluklarda birbirinden farklı olabiliyor. Ben her ne kadar kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması tarafında olsam da dünya düzeni bu şekilde ilerlemiyor maalesef. Her iki cinsiyetinde sorumlulukları da cinsiyetleri gibi ayrıştırılmak zorunda kalıyor. Bir kadın olarak kadın olmanın zorluklarının farkında olmakla beraber bir erkeğinde erkek olmak konusunda yaşadığı zorlukların farkında ve bilincinde bir insanım.

Günümüzde kadınlar dışarı çıkarken çok fazla zorlanıyor çünkü öyle haberler okuyor ve görüyoruz ki sanki her an saldırıya uğrayabiliriz diye ödümüz kopuyor. Bu korkunun ben sadece kadına özel bir korku olduğunu da düşünmüyorum aslında. Yaşadığımız dünyanın düzeni o kadar değişti ve insanlar o kadar kalplerini kararttılar ki bu durum kadının da erkeğinde hatta dünya üzerinde yaşayan bir çok canlının da korkulu rüyası haline geldi diyebilirim.

Yüzyıllardır toplumların kadına ve erkeğe yıktığı bazı sorumluluklar var demiştik bunlardan biraz bahsetmek istiyorum nelerdir onlar? Toplumsal cinsiyet rolleri, tamamen toplum tarafından oluşturulmuş bir senaryonun parçaları gibi. Kadın için toplumda evine, eşine ve çocuğuna hizmet etmek algısı var. Kadın çalışmaz evinde oturur düşüncesi bizi buralara sürüklüyor diyebilirim. Erkek ise evine para getirmekle yükümlü deniliyor. Bu yarış ve yük kavramları erkeğin her durumda güçlü olması, güçlü görünmesi, duygularını belli etmemesi gibi pek çok kalıp yargı ile kendisini gösteriyor. Kadın için ise daha duygusal daha naif olması gerektiği algısı. Hayat şartları ve ekonomik özgürlükler her iki kişinin de kendi açısında oldukça zordur.

Aslında tüm bunların sebebi toplumsal baskılar ve bunları değiştirmekte biz insanların elinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.