SON DAKİKA
Hava Durumu

Film terapisi

Yazının Giriş Tarihi: 16.01.2023 09:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.01.2023 09:45

Günümüzde bir şeylere ulaşmak oldukça kolay değil mi? Mesela istediğiniz bir filmi izlemek için sinemaya gitmenize gerek bile kalmıyor. Bununla ilgili o kadar çok platform var ki hangisini alsak ne izlesek diye düşünüyoruz.  Tabi en önemlisi de izlemek burada. Film izlemek insanın ruhunu doyuran en güzel aktivitelerden bir tanesi. Filmler her türden duyguları uyandırmaktadır. Sizi güldürebilir, ağlatabilir, acı çekmenize neden olabilir ve hatta sorunlarınızla yüzleşmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir.

Film izlemek ayrıca gülmenizi ve mutlu olmanızı sağlar. Ruhsal ve fiziksel sağlık üzerinde büyük etkisi vardır. Hatta bununla ilgili terapiler bile gerçekleştirenler var.

Komedi, duygusal, aksiyon, dram gibi pek çok farklı kategori altında toplanabilen filmlerin her birinin, izleyicisine gülme, ağlama, heyecanlanma gibi duygular yansıttığı su götürmez bir gerçektir. Dolayısı ile film izlemek faydalı mı şeklinde bir soru ile karşılaşıldığında şaşırmamak gerekir. Nasıl ki kitap okumanın, müzik dinlemenin, yürüyüş yapmanın faydaları varsa, film izlemenin faydaları da bulunmaktadır. Pek çok psikolog da bu faydalardan hastalarının yararlanması adına film izleme terapileri düzenlemektedir.

Film izlemek sandığımızdan çok daha fayda sağlayabilir. Normalde duygularını yaşamaktan çekinen insanlar için özellikle kendi başlarına izleyerek yaşamak istedikleri duyguları yaşamak için , ortaya çıkarabilmek için bir fırsat olabilir. Yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle stressiz ve sorunsuz insan olmadığı gerçeği herkesçe malum. Film izleyerek bu sorunlardan bir süreliğine uzak kalmak da bir o kadar mümkün. Dolayısı ile hayatın bir nebze dışına çıkartıp, farklı bakış açıları ile bakmaya yardımcı olur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.