SON DAKİKA
Hava Durumu

Film Terapisi

Yazının Giriş Tarihi: 03.09.2022 10:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.09.2022 10:54

Hepimiz gün geliyor stresli zamanlar geçiyor, bunalıyoruz. Benim en bunaldığım anlarda genellikle bana iyi gelecek şeyler yapmaya çalışıyorum. Bana iyi gelen şeylerden birisi de film/dizi izlemek diyebilirim. Kendimi dinlendirmiş hissediyorum birazda. Tabi dinlendirmekten ziyade çok sevdiğim bir aktivite film izlemek. Bazı insanlar için sıkıcı ve gereksiz bir aktivite gibi görünse de benim için öyle değil. Dizi ve filmlerde gerçek yaşamdan kopma, hiçbir şey düşünmeden, hesap etmeden dizinin içinde olma hali vardır. Bir nebze de olsa hayatımıza mola vermek avantajı sunar aslında.  Her şeyin dozunda güzel olma durumunu da unutmamak gerekiyor tabi. Hayatınızda hiçbir şey yolunda gitmiyorsa ve siz film izleme aktivitenizle o hayatınızdan kaçıyorsanız bir yerde bağımlılık yapma durumuna gelebilir. Günümüzde teknolojinin artması bilinçsiz teknoloji kullanımı bağımlılıklara da yol açıyor. Eskiye göre film ve dizilere çok daha kolay ulaşabiliyor olmamız aslında bağımlılık riskini arttırıyor. Özel hayatınızda her şeyi ertelemeye başlamışsanız ve izleme süreleriniz normalin dışındaysa bağımlı olma ihtimaliniz yüksek. Fazlaca izlenilen dizi ve filmlerin fiziksel olarak göz ve beyin sağlığını bozmanın yanında psikolojik etkileri vardır. Gerçeklikten uzak kendimize bir dünya yaratıp onun içinde uzunca yaşamak ciddi sorunlar doğurabilir. Tabi film izlemenin asıl iyi yanlarından bahsetmek istiyorum ben onlardan nasıl faydalanabiliriz.

Film izlemenin vermiş olduğu en büyük fayda canlandırıcı etkidir. Kısa süreliğine de olsa dış dünya ile bağlantılarınızı koparmaya, faydalı zaman geçirmenize, dinlenmenize katkı sağlar. Belki birilerinin korkularını yenmesini sağlayabilir. Özellikle empati yeteneğinizi geliştirdiğine inanıyorum ben. Empati sayesinde problemlerimizin farkına varabiliriz. Aynı zamanda anksiyeteyi hafifletmenin en etkili yollarından birisidir film izlemek. Kısa süreli de olsa uzun sürelide değişebilir ruhsal sağlımıza oldukça etkisi olduğunu düşünüyorum kendi adıma. Pek çok psikolog da bu faydalardan hastalarının yararlanması adına film izleme terapileri düzenlemektedir. Film izlemek genel kültür seviyesini artırarak insanlar ile olan ilişkileri de iyileştirebilir. Çevrende ki insanlarla izlediğiniz filmleri konuşarak yeni bir aktivite geliştirmiş olursunuz. 

Kısacası film izlemenin bende terapi etkisi yarattığını biliyorum. Bağımlılık derecesinde olmadan haftanın belli günlerinde kendinize yarattığınız zamanda film izlemek oldukça rahatlatıcı bir aktivite diyebilirim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.