SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın kumaşı

Yazının Giriş Tarihi: 12.11.2022 10:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.11.2022 10:55

Dünyanın kumaşında bir düzen vardır. Her şeyi sorgularız, sorularımıza cevap ararız. Hiçbir şey sebepsiz değildir bir sonuç her zaman bir sebebi izler.  

Her şeyi değiştirebileceğimize inanmak bana korkutucu geliyor ama çoğunlukla bunu bende yapıyorum her insan gibi. Yani aslında bizim her şeyi değiştiremeyeceğimizi bilmemiz gerekir. Bizim dışımızda gelişen olaylar bizim dışımızda kalmalı. Değiştiremeyeceğimiz şeyler için üzülmemiz, canımızı sıkmamız da anlamsız. Öncelikle insanlar sadece kendilerinden sorumludur. Önce ne istediğini bilmek, nasıl yaşamak istediğini bilmek çok önemli sonra bunlar için çaba göstermek. Baktınız bazı şeyleri değiştiremiyorsunuz o zaman neden zorluyorsunuz?

Değiştiremediğimiz şeyleri kabullenmeliyiz aslında bir bakıma. Kabul edersek aslında içimizde ki insanı dışarı çıkarabiliriz. Kabullenmediğimizde ise sadece üzülürüz, kendimizi yıpratırız.

Gerçekleri kabul etmek, hayatınızdaki mevcut problemleri daha kolay kabul etmenizi sağlar. Gerçekleri kabul ettikten sonra seçeneklerinizi değerlendirmelisiniz. Sonuçta gerçekleri reddetmek onları değiştirmez.

Mesela insanların sürekli benim gibi düşünmesini istemek çok bencilce değil mi ? Onları oldukları gibi kabullendiğimizde aslında kendi gereksinimlerinizi daha kolay ileri sürebiliriz. Böylelikle de aslında başkalarının da bizden farklı hissettiği ve düşündüğü fikrine daha sıcak bakarız.

Özellikle Kendi duygularımızı kabullenmemek, bizi kendimizden uzaklaştırmaya ve kim olduğumuzu sorgulamaya itecektir. Bir başka deyişle, kendimize yabancılaşırız.

Sorunları tek seferde çözümleyemeyebiliriz ama duygularımızı görmezden gelirsek onların daha sonra tekrar karşımıza çıkmasını sağlarız.  Duygularınızı kabullenerek, size rahatsızlık veren bazı durumların yeniden karşımıza çıkmamasını sağlarız. Yani aslında her şey “her şeyi” kabul etmekten geçiyor. Nasıl bir insan olursan ol kendini kabul edemezsen başkalarını kabul etmekte güçlük çekersin.  Zaman zaman “bende” kabullenemediğim bazı durumlarda diğer insanlarda da aynı şekilde kabullenemediğimi hissediyorum. Hadi yarın her şeyi kabul edeceğim bugün bir kalsın dersek de hayat akışımız bozuluyor.

Karışımızda ki insanların farklı olduklarını, bizim onlardan farklı olduğunuzu kimsenin bizim gibi düşünmek zorunda olmadığını, her şey bizim istediğiniz gibi olmayacağını kabullenelim. Bırakın hayat akması gerektiği gibi aksın müdahale edilmeyecek yerler de müdahale etmeye çalışmayalım ki akış bozulmasın. Sağlıkla kalın..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.