SON DAKİKA
Hava Durumu

Değişim- gelişim

Yazının Giriş Tarihi: 13.12.2022 09:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 09:32

Hayatın çok garip bir yanı var, istediğin çok şey var ama yapabilecek imkanın yok. Ya da o imkanı kendin için yaratmıyorsun.

Herkesin hayalleri vardır mutlaka kimi küçüktür kimi büyük. Kimi bir ev hayal eder kimisi araba. Kimi evlenmeyi hayal eder kimisi yalnız yaşamayı. Kimisi bazen sadece yemek yiyebilmeyi, koşmayı, barınmayı, hayvan sahiplenmeyi. Herkesin küçük ya da büyük bir şekilde hayali var.

Hayallerini gerçekleştirmek için bir imkan olmasından bahsediyorum da bazen bunula bende çelişiyorum. İmkanın yok kendin neden yaratmıyorsun o zaman diyorum sonra diyorum ki herkes hayatta her zaman çok şanslı değildir. Kendi şansını yaratmak diye bir şey var mı pek emin değilim açıkçası. Evet bir yere kadar hayatı zorlamalı imkanları kendin yaratmalısın fakat bir yerde hayat sana bazı şeyler için imkan vermek istemeyebilir. Yani olmaması gereken bir durumu oldurmaya çalışmak boşa kürek çekmek gibi.

Olmayacak bir şeyi oldurmaya çalışmak dediğimiz şey insanı en çok yoran aktivitelerden birisi değil mi? Olmasını iste fakat oldurmaya çalışma. Bazen gereksiz çabalar insanı yerle bir edebilir. Örneğin bir ilişki olabilir. Olmadığını, yürümediğini fark ettiğinde gerek çabalarının sonucu alamadığında gerekse gösterdiğin tüm fedakarlıklara rağmen sonuç alamadığında bir yerde artık durmak gerekir, bırakmak gerekir. Özellikle ilişkilerden bahsetme kararı aldım şu an. Özellikle İlk düşünce hatası “o değişsin” düşüncesidir. Bu düşünce sizde yada partnerinizde olduğu müddetçe toparlanmanız zor olacaktır. Çünkü iki tarafta karşı tarafın değişmesini bekleyerek süreci yavaşlatacak değişime direnç gösterecek hale gelecektir. Bu sebeple genellikle önerilen şey, herkesin kendi kişisel değişim sorumluluğunu üstüne almasıdır.

Karşımıza çıkan her insan bizim yol arkadaşlarımız aslında. Hepsinden, hayatımıza giren herkesten bir şeyler öğreniriz. Yol sadece bizim yolumuzdur. Hayatımıza giren insanlarda hangi yola gideceğimizi gösteren pusulalardır. İyi ya da kötü. O insanları yolumuz gibi görürsek işler değişir. Aradaki farkı anlayarak ilerlesek aslında doğru yola gideceğizdir. Bizi yanlış tarafa dahi çekmiş olsalar teşekkür etmeliyiz ve doğru yolu bulmak için farklı yollar denemeliyiz. Aslında oldurmak yerine işte tam burada değiştirmeliyiz her şeyi. Yanlış insanları yanlış yollara götürdüğünde o insanlar doğru yola gitmek için çabalamak işte boşa kürek çekmek olacaktır.

Unutmamalı ki insan en çok kendine değer vermelidir. Ne olursa olsun, ne yaşanmış olursa olsun. Hayal kurmak güzeldir onlara ulaşmak daha güzeldir. Hayallerinize ulaşamıyor yolunuzu şaşırıyorsanız var olanı terk etmek zorundasınız ve yeniliklere açık olmalısınız. Kendiniz için yaşamalı hayatınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.