SON DAKİKA
Hava Durumu

Bruno Catalano-Eksiklik

Yazının Giriş Tarihi: 15.11.2022 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.11.2022 09:59

Belki de gurbette yok olup gitmek, eksik kalmak, birini geride bırakmak, yeni bir şehirde yeni bir hayata başlamak… bu derin mevzuları heykellere baktığınızda gördüğünüzü düşünün. İşte Bruno Catalano’nun Les Voyageurs (Gezginler) isimli sürrealist koleksiyonu ile “eksik heykel” akımını başlatarak yoldan gelip geçen insanların heykellerindeki “eksiklikleri” bir an için de olsa sorgulamalarını amaçlıyor. Heykellerinde ki en dikkat çekici özellik eksik olmaları.

Bir röportajında şu sözleri söylemişti:” İnsana dair şeyler yapıyorum ve benim için insan olmak seyyah olmaktır. Yaşadığınız yerden hiç ayrılmasanız veya ayrılmak istemeseniz bile hala bir seyyahsınız. Yaşamın içinden geçiyorsunuz, bu herkes için bir seyahattir.” Beni çok etkiledi açıkçası hayatın bir seyahat olduğu düşüncesi.

Bruno aslında bu heykelleri kendi hayatına benzetiyor. Diyor ki; “Eksik parçalar” bana çok şey ifade ediyor; Fas’tan Fransa’ya sürgün olmamı, geride ülkemi, her şeyimi bırakmak zorunda olmamı, kökümden sökülmemi ifade ediyor. Aynı zamanda hayatın akışını ve zamanın nasıl yaşamlarımıza nüfus ettiğini sembolize ediyor. Yaşamdaki kayıplarımızı ama her şeye rağmen ayağa kalkıp yola devam etmek zorunda olduğumuzu ifade ediyor.

Eserlerinde genellikle ellerinde çantaları olan ve bir yere gider halde olan heykeller görülüyor. Ve genellikle açık alanda sergiliyor eserlerini. Çünkü, sanatın herkes için olmasını, sadece galerilerde sergilemek için olmamasını söylüyor.

Bana şunları düşündürüyor bu eserler; Heykellerin içlerinde ki boşluklar seyyahların gittikleri her yerde kendilerinden birer parça bırakmış olmaları mı? Ya da içlerinde ki o boşlukları doldurmak istedikleri için mi seyahat ediyorlar?

İnsanın kendisini tamamlaması zordur. Bu heykellerde tıpkı bizler gibi, gerçekliği yansıtıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.