SON DAKİKA
Hava Durumu

Ayağa kalkmak

Yazının Giriş Tarihi: 09.01.2023 10:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.01.2023 10:51

Hayatta her şey bir gün son bulabilir. Zaten biz canlıların bile ölümle bir sonu vardır. Hiçbir şey için bir şartta üzülmek ve sıkıntıya girmek doğru değil.  Biten, yiten her şey bitmesi gerektiği için bitmiştir. Belki hayırlısı değildir belki de yeni başlangıçlar gereklidir. Biten her şey için en az hasarla ayağa kalkmamız gerçeğini unutmuyorum hiç. Üzülerek, canını sıkarak bir yere varılamayacağını bilecek kadar olgun olmak gerekiyor. Önemli olan biten şeyi kafada da bitirebilmek işte o zaman daha az hasarla ayağa kalkılabilir.

Her ilişkinin kendine özgü bir yapısı vardır. Bazı ilişkilerde her şey güzel giderken bazıların da ise artık ilişkide kalmak işkence haline dönüşebilir. Ancak bu şekilde duygusal olarak bitmiş olan bir ilişkiyi sahte bir biçimde yürütmüş olursunuz. Bu da kişiye ruhsal olarak çok zarar veren bir davranıştır.

İlişkiler zaman zaman kısır döngülere girebilirler. Oysa ki zararın neresinden dönülse kardır. Sevilmediğiniz, saygı görmediğiniz ve artık güvende olduğunuzu düşünmediğiniz bir ilişkide kalmak sağlıksız bir davranıştır. İlişkilerde anlaşılmadığını düşünüyorsan zaten mantıklı bir ilişki olmaktan çıkıyor.  Benim için en azından mantıklı olması oldukça önemli.

Bir ilişkide, ilişkinin sağlıklı olması için tarafların birbirine ilgi ve alakayı göstermesi gerekir. Şöyle örnek verebilirim. Bir bitkiyi toprağa diktiğinde çiçek açması için toprağını sulaman gerekir, oksijenini sağlaman gerekir. Ve çiçeğin güvende olmasını sağlaman gerekir. Fakat bunları yapmazsan o bitki çiçek açmaz. Açmadığı için onu suçlayamayız çünkü biz toprağını sulamadık, ona oksijen sağlamadık. Güneş görecek yere koymadık. İlişkileri bu örneğe benzetiyorum ben. İlişkiye verdiğin değeri göstermezsen, onu sevgiyle beslemezsen ilişki büyümez aksine küçülerek biter. Eğer bitmişse de bitmesi gerekmiştir. Bizim, “Daha fazla acı çekmek istemiyorum” deme hakkına sahip olduğumuzu bilmemiz gerekmektedir. Bütünlüğümüzü ve mutluluğumuzu korumak amacıyla almış olduğumuz kararlar, aynı zamanda bizi kendi kaderimizin efendisi ve daha büyük umutlarla dolu olan bir geleceğin mimarı haline getirecektir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.