SON DAKİKA
Hava Durumu

Ateşböceklerinin mezarı

Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2022 09:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 09:35

Yıllar önce izlediğim ve bugün hala etkisini sürdüren bir filmden bahsetmek istiyorum, Ateşböceklerinin Mezarı. İzlediğim en iyi savaş karşıtı anime filmlerden birisi diyebilirim. Eğer izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı düşündüğüm film.  Akiyuki Nosaka’nın aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanan dram türünde ki film oldukça duygusal ve bir o kadarda etkileyici. 2. Dünya savaşında Japonya’da ki iki kardeşin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Filmde 4 yaşındaki setsuko o kadar sevimli bir kız ki insanın hem yüreği burkuluyor hemde çok sevecen duygular hissediyoruz. Filmin sinemaseverlere sunduğu görsel şölen, toplum gerçeklerine yönelişindeki şiirsellik daha da önemlisi savaş karşıtı bir yapım olması, Ateş Böceklerinin Mezarı’nı sinema tarihinin en gerçekçi animasyonlarından biri yapıyor diyebiliriz. Öyle ki, hayatta kalma mücadelesi gibi oldukça basit ama mühim bir konuyu bu denli etkileyici bir şekilde hayata geçiren Takahata, bir melodramdan ziyade insanlığı derin bir sessizliğe gömerek tekrar düşünmek adına ikinci bir şans sunuyor herkese.

Ateşböceklerinin Mezarı, bizleri tarihin hatalarını yeniden düşünmeye zorlayacak kadar iddialı bir deneyimdir.

Setsukonun çocuk dünyası, savaşı bilmeyen tarafı…Üç tane kalan meyve şekeri. Setsuko’nun ellerinden teneke kutuya geri konan, hazine gibi kıymet verilerek saklanan… Kıyamaz ya hani çocuklar çok sevdikleri bir şeye, saklarlar, hemen yemek istemezler, işte öyle. Sığınakta yaşamaya başlamaları, hayata sımsıkı tutunmaya çalışarak, yokluklarını eğlenceye çevirerek…

Belki 5-6 yıl önce izledim bu filmi ama hala tüm sahneler aklımda. İçinde savaşta kalan küçük bir çocuk ve onu korumak için canı pahasına uğraşan abisi.. Mutlaka izlemeli bu duyguları sizlerde hissetmelisiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.