SON DAKİKA
Hava Durumu

Salvador Dali kimdir (10.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 10.01.2022 09:47

Doğduğu andan itibaren öğrenmişti hayatına acı tarafını..

Ailenin ilk çocuğu doğduğu vakit sindirim yolu iltihabı sebebiyle hayatın kaybetmişti. Hal böyle olunca Ailesi Dali ismini ona vermişti. Ailesinin bu hüzünlü kayba bir türlü alışamamışlardır. Salvador büyüse  bile ailesi sanki ilk çocuk gibi onu sevmeye çalışıyorlardır.  Dali bu durumda sürekli abisinin hatırası dolu olan bir evde büyümüştü. Hal böyle olunca Dali kendini bulmak konusunda zorlanıyordu. Dali olduğu için değil de ilk çocuk yerine koyulan bir çocukluk geçirmişti.

Annesi güler yüzlü ve sakin bir insanken babası sert ve otoriter bir babaydı. Bir çocuğun gelişiminde en etken rollerden biri aile bireylerin karakterleridir.

Küçük yaştan itibaren resim ile tanıştı ve kendini bulma yolunda ilerledi.  Ama doğduğundan beri karanlık bir hayat yaşayan dali annesinin hasta olmasıyla sarsılmıştı.  Annesi Dali ye elbette ki çok güveniyor ve seviyordu .. artık annesini yokluğuna alışmaya çalışacaktı..  Bu dönemde en çok kedini resme vermişti dali. Adeta resim yaparak unutmaya çalışıyordu bu acı hatırları..

Dali, o dönemin ünlülerinden  Picasso’yu örnek alıyordu kendine. Eserlerini yaparken onun etkisini sürdürüyordu. Dali, sürrealist bir ressamdı.

İlginç özellikleri olan biriydi Dali .. Örneğin

Hesap ödeme şekli  farklıydı. Restoranda yemek yedikten sonra hesabı çek sayfasının arkasına yaptığı çizimle ödüyordu. Bunu yapan bir çok sanatçı vardı aslında ama ilk çıkışı yapan Salvador’du ..

İlginç bir özelliği daha ise herks kedi köpek beslerken o karıncayiyen besliyordu.. Gerçekten ilginç bir sanatçı..  Yurtdışı seyahat sırasında arabayı bir sürü karnabaharla doldurmuştu ve soran herkese ‘bütün iş karnabaharda’ diyordu. Ona göre  karnabaharın logaritmik eğrisi var ve dali buna ilgi duyuyordu. İmkansız aşkı olan Gala ile evlilik hayali kurmuştu ama adı üzerinde imkansız aşktı.. Gala evli ve çocuk sahibi bir kadındı kendisinden 10 yaşta büyüktü.. Ancak gala ailesini ve eşini bırakarak Salvador ile kaçmıştı. Salvador galayı ölecek kadar çok seviyordu. Onun için her şeyi yapabilirdi.

Gala’nın vefat etmesiyle Salvador adeta büyük bir yıkılışa girmişti annesinden sonra sevdiği kadını kaybetmek onu yerler bir etmişti.

Salvador da hayata gözlerini yumarak sonsuzluğa uğurlandı..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.