SON DAKİKA
Hava Durumu

Sabahattin Ali (24.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 24.01.2022 10:21

Sabahattin Ali 1907'de babasının görev yaptığı Bulgaristan’ın Gümülcine sancağına bağlı Eğridere ilçesinde Yüzbaşı Ali Selahattin Bey ve Hüsniye Hanım'ın ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.1948’de Kırklareli'de vefat etmiştir. Türk yazar ve şairdir. Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Sabahattin Ali, Eğitim hayatına Üsküdar Doğancılar’daki Füyuzat-ı Osmaniye Mektebi’nde başlamıştır. Başarılı bir öğrenci olan Sabahattin Ali, İstanbul Muallim Mektebi’nden öğretmen diploması ile mezun olmuştur. Eğridere'de doğan Sabahattin Ali, ilk hikâye ve şiir denemelerine Balıkesir'de başladıktan sonra İstanbul'daki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem'in desteğiyle ilk kez Akbaba ve Çağlayan dergilerinde şiirlerini yayımlattı.

Sebahattin Ali’nin kitapları şu şekilde sıralanmıştır. Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna, Değirmen Canım Aliye, Ruhum Filiz Kağnı ,Mahkemelerde Belgeler, Ses, Çakıcı'nın İlk Kurşunu Yeni Dünya, Sırça, Köşk Hep Genç Kalacağım, Kamyon Dağlar ve Rüzgâr, Kırlangıçlar, Bütün Şiirleri,Esirler Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler

Birçok kitabını okudum hepsini ayrı seviyorum ama hikayesinin bende başka olduğu kitaplarından birisi de Kuyucaklı yusuftur. Biraz da ondan bahsetmek istiyorum. 

Kuyucaklı Yusuf konusu itibariyle ailesinin katledilmesiyle sahipsiz kalan dokuz yaşındaki Yusuf’un olayı soruşturmak için Kuyucak’a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınması ve çocuğun daha sonraki hayatı anlatılmaktadır. Edebiyat eleştirmenlerine göre Yusuf karakteri, köyden şehre göç edip şehir hayatına uyum sağlayamayan insanı anlatır. Çok derin olduğunu düşünüdüğüm bu romanı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca 1985 yılında Sinema filmine uyarlanan romanın filminde Talat Bulut, Derya Arbaş ve Ahmet Mekin’in rol almış, filmin yönetmenliğini ise “Feyzi Tuna” üstlenmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.