SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KORKULARIMIZ (22.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2021 10:04

Yaşamımız boyunca o kadar çok şeyden korkarız ki alıştıkça neden korktuğumuzu bile unuturuz. Her insanın korkuları vardı ve bu canlılar için en doğal durumlardan biridir. Korku olmasa yaşama farklı bakardık muhtemelen. Fakat bazen korkular bizi sınırlar ,önümüze setler çeker bazen yaşama tutundurur ama bazende yaşamdan alabilir. Korku aslında bizi korur bir başka açıdan bakarsak.

Korku; dışardan gelen tehlikeye karşı duyduğumuz duygusal tepkidir.Korku ile ilintili olmakla beraber ondan farklıdır. Korku hemen şimdi ortaya çıkacak bir tehlikeye karşı iken kaygı daha çok gelecek yönelimlidir, yani gelecekte olacak tehlikeye karşı bir savunma ya da kaçıştır. KAYGI daha yaygın, daha yavaş ortaya çıkan ve daha uzun süren bir duygudur. Başka bir deyişle, kaygı, açık olmayan korku veya bir temel ihtiyacın karşılanmaması durumunda meydana gelen huzursuz edici ve gerginlik yaratan duygudur. Ama korkumuzla baş edemez ve korktuğumuz durumla karşılaşınca, karşılaşma olasılığı olunca uzaklaşmaya çalışırız.Kendimizi herhangi bir korku ile baş başa bulduğumuzda, bunun nereden geldiğini anlamak pek kolay değildir. Bazı korkularımız genetik olabilir hatta. Ama benim bahsettiğim aslında birazda duygusal anlamda korkular.

Herkes hep kaçırdıklarına ağlar ancak fırsat olarak düşündüklerimizin belki de şu an sahip olduğumuz durumdan kötüye götürebileceği ihtimalini hiç düşünmez. Ancak yapmanız gereken, ‘Öyle yapsaydım acaba bugün daha iyi bir noktada olur muyum’ gibi keşkelere takılmak yerine geçmişle barışmak ve huzuru yaşamınıza davet etmektir. Çünkü geçmişe bakışınız değiştikçe hatıralarınız da kötü deneyimleriniz de değişir.

Korkularınızdan korkmaz üzerine giderseniz bence işler çözülür.  Peki korkular genetik midir yoksa sonradan mı öğrenilir.

Korkuların bir kısmının genetik olduğunu, büyük bir kısmının sonradan öğrenildiğini belirtiyorlar bazı kaynaklarda aslında.

Genetik olan korkular yılan korkusu gibi ya da yükseklik korkusu gibi. Yükseklik korkusu genetik olarak kodlanmıştır. Birde bence sonradan öğrendiğimiz korkuları da şöyle sıralayabilirim. Örneğin başarısız olma korkusu girişimcilikte korku, arkadaşlıklar vs gibi.