SON DAKİKA
Hava Durumu

Jane Austen (25.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 25.01.2022 10:30

Dünya klasikleri yazarı Jane Austen’dan bahsedeceğim biraz sizlere bugün. Jane Austen 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Dolaysız, yalın bir anlatım dili olan ironik bakış açısıyla ün salmış güçlü karakteri ile bilinen Jane Austen 19.yüzyılın modern roman dilini oluşturmuştur. Steventon, Hampshire'da 1775'te doğan Jane Austen bir akrabası sayesinde eğitim almıştır. Günümüzde tüm dünyanın tanıdığı bir yazar olan Jane Austen sadece kitaplarıyla değil ilginç yaşam öyküsüyle de dikkat çekmiş. İngiliz orta sınıf yaşamını tasvir etmeleriyle ünlü altı büyük romanı – Gurur ve Önyargı, Duygu ve Duyarlılık, İkna, Mansfield Parkı, Northanger Manastırı, Emma–  bugün klasikler listesinde bulunuyor. JaneAusten, bu romanlarında yaşadığı dönemi oldukça canlı tasvir etmiş. Bu nedenle tüm romanları televizyon dizisi ya da sinemaya uyarlanmıştır. Yedi yaşlarındayken Jane, kendini kız kardeşine adamıştı ve ondan ayrılmayacakmış.  Kız kardeşler Southampton’dayken “pürüzlü boğaz ağrısı” olarak bilinen bir enfeksiyona yakalanmışlar. Kız kardeşi iyi durumda olmasına rağmen Jane o kadar hastaymış ki neredeyse ölecekmiş. Kuzen’iCooper’ın zamanında müdahalesi olmasaymış, dünya Jane Austen’ın olağanüstü yeteneğinden mahrum kalacakmış

Jane ilk yazılarını çok erken yaşlarda yazmaya başlamış. Henüz 7 – 8 yaşındayken ailesini eğlendirmek için komik hikayeler yazıyormuş.  Yirmili yaşlarının başında, ileride Gurur ve Önyargı olacak kitabının ilk taslağını yazmış. Jane’in ilk romanı Duygu ve Duyarlılık, 1811 yılında kendisi 35 yaşındayken isimsiz olarak yayınlanmış. Birçok kitabı olan Jane Austen’nın okuduklarımın arasında en sevdiğim kitabı şimdilik Aşk ve gurur olmuştu. Biraz aşk ve gururun konusundan bahsedeceğim sizlere. Klasik dönem romanları arasında önemli bir yere sahip olan Aşk ve Gurur, 18. yüzyıl İngiltere'sinde geçen unutulmaz bir aşk hikâyesini konu alıyor.
Orta halli bir ailenin zeki ve neşeli kızı ile kibirli ve mağrur olmasının yanı sıra son derece dürüst ve varlıklı genç bir adamın neredeyse nefretle başlayan ilişkilerinin büyük bir aşka dönüşünü anlatan bu kitapta, biri gururlu diğeri önyargılı iki insanın zaman ilerledikçe yanıldıklarına ve birbirlerine yaptıkları onca haksızlığın yalnızca aşkla telafi edilebileceğine şahit olacaksınız. Aşk ve gururun hem film’i hem de dizisi de var her ikiside birbirinden güzel. Ne izlemeye ne de okumaya insan doyar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.