SON DAKİKA
Hava Durumu

Jack London (18.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 18.01.2022 09:11

Jack london Amerikalı bir yazar. 1876 yılında San Fransisco'da doğdu, 22 Kasım 1916'da böbrek yetmezliğinden öldü. Çocukluğu yoksulluk içinde geçti. 14 yaşında okulunu bırakarak hayata atıldı. Türlü işlere girip çıktı, Amerika içinde ve dışında uzun, maceralı yolculuklar yaptı. Jack London'ın annesi Flora Wellman, spiritüalist bir müzik öğretmeniydi. Tahminen Jack'in babası olduğu düşünülen William Chaney ise astrologdu. Jack London, özellikle yerel kütüphanede kitap okuyarak kendi kendisini eğitmiştir. 1885'te, Ouida'nın eğitimsiz bir İtalyan köylü çocuğunun opera bestecisi olarak ün kazanmasını anlatan romanı Signa'yı okudu. Bu romandaki karakter onun edebiyat alanındaki kendi hedeflerine ulaşmasına yardımcı oldu. Oldukça zorlu bir hayat geçiren Jack London, yazarlıkla gelir elde eden ender yazarlardandı. Günümüzde Jack London Devlet Tarihi Parkı olarak anılan çiftliğinde 22 Kasım 1916’da hayata gözlerini yumana dek düzinelerce öykü ve kitap yazdı. Başlıca Jack London Kitapları:


Jack London - Vahşetin Çağrısı

Jack London - Beyaz Diş

Jack London - Deniz Kurdu

Jack London - Yıldız Gezgini

Jack London - Demir Ökçe

Jack London - Martin Eden

Bu şekilde  sıralayabiliriz. Her biri birbirinden güzel ve sürükleyici kitaplardır. Özellikle biraz Martin Eden kitabından bahsetmek istiyorum.

Jack London'ın yarı otobiyografik romanı Martin Eden, 20. yüzyıl başında sosyal ve ideolojik meseleler ağırlıklı içeriğiyle Amerikan edebiyatında büyük ölçüde kabul görmüştür. London farklı sınıflar arasındaki zihniyet ve değer farklarını gözlerimizin önüne sererken, statü ve servetin Amerikan toplumundaki hayati önemine işaret eder. Romanın ana temalarından biri, başarı ve refah yolunun sosyal sınıf farkı gözetilmeksizin herkese açık olduğu şeklinde özetlenebilecek Amerikan Rüyası'dır.  London, romanı bir sanatçının çıraklıktan olgunluğa geçiş sürecini işleyen Künstlerroman geleneğinde yazmıştır. Martin'in aşkı uğruna eğitimsiz genç bir işçiden başarılı ve rafine bir yazara dönüşüm mücadelesini anlatır. Kahramanı hedefine ulaştığında ise motivasyonunu ve heyecanını çoktan yitirmiş, trajik bir sona doğru sürüklenmektedir artık…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.