SON DAKİKA
Hava Durumu

Dürüst olmalı (16.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.08.2021 09:37

Bu hayatta koşul ne olursa olsun insan dürüş olmalı. Bu çağda modernleşmiş insanların arasında maalesef ki dürüstlük kalmadı. İnsanlar söylediği sözleri bile unutur hale geldi. Dürüstlük bir insanın kimliğini belli eder.. Dürüst olmak aslında size bir çok şey kazandırır. Doğruları söyleyip dürüstlük yaptığınız zaman hayatınızdan çıkan insanlarda size çok şey kazandırır. Bir insan neden dürüstçe yaptıklarının arkasında durmaz? Çünkü korkaktır. Toplumda dışlanma iç güdüsü ile yaptıklarını savunmaz..

Dürüst insan her yerde kendini belli eder. Duruşu bile bize bunu gösterir. Önemli olan dürüstlükte olsa her şeyin yolu insan olmaktan geçmez mi? Sırf bir insan iyi niyetli olduğu için bile ona karşı görüşlerin değişir. Üzmekten, kırmaktan çekinirsin. Önemli olan bir insanın size karşı niyeti ve yaklaşımı.  Ön yargı ile yaklaşan bir çok insan var bu hayatta. Örneğin hataları olan bir insanı çok kötü bir insanmış gibi kodlarlar hafızalarına. Ama sırf bir insan hata yaptığı için kötü insan kalıbına sığdırılır mı? Her insan hata yapar. Hata yapmadan doğruları göremeyiz ki bu hayatta. Önemli olan hatalardan ders çıkarmak. Ders çıkaramadığımız vakit hatalarımızın sonucunu büyük öderiz. İnsan her yaşında acemidir. Her yaşında ayrı hataları olur. Ancak bunlardan ders çıkardığı için gelecek yaşında daha tecrübeli yaklaşır hayata.

Hayatınızda her daim dürüstlük sizinle olsun. Bir şeyi istemediğinizde bunu dürüstçe dile getirmelisiniz. Yada bir konu hakkında doğru olanları dürüstçe lanse etmelisiniz. Saklamak ,gizlemek, olanı anlatmamak size zarar verebilir.

Hayatınızda size zarar verebilecek olan her şeyi uzak tutun. Kendinize güvenin. Hatalarımız bu hayatta bize yol gösteren en güzel yanlarımız aslında. Yaşınız ilerlediğinde geçmişe doğru baktığınızda ben bunu nasıl yapmış diyerek aslında hatalarınızdan ders çıkarttığınızı, görüş açınızı ve tecrübelerinizi konuşturmuş olursunuz aslında.

Tecrübeler hayatımıza her zaman iyi şeyler mi katar? Bu soru çok kapsamlı elbette ki ama insan hayatında kötü tecrübelerde edinebiliyor. Bir olay karşısında çok üzülebiliyorsunuz mesela. Gururunuz bile kırılabiliyor. Bu durumlar kötü tecrübelerimizin eseri.. Güzel tecrübelerin yanında kötü tecrübelerde yaşıyoruz bu hayatta..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.