SON DAKİKA
Hava Durumu

Dijitalleşme (06.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 06.12.2021 10:24

Çağımızın en güncel durumlarından biri belki de dijitalleşmedir.

Bir çok işlemi online olarak halledebiliyoruz mesela, yemek vermek artık tek tıkla çok kolay hale geldi .. Hastanelerden randevu almakta kolaylık oldu.. Ama bu kolaylıklar kime göre ? Yaşlı bir amcaya e devlete girin, şuradan şifre alın, şöyle yapın böyle yapın demek ne kadar mantıklı ? Bilirsiniz ki yaşlı insanlar sosyal medyadan ve internetten şimdiki gençler kadar hızlı olamıyorlar. Birde işlerini halletmeye çalışırken o tatlı telaşları yok mu insanın yüzünde minik tebessüme sebep oluyor ancak yaşlılar bu konuda zorlanıyorlar. Her şey online ve internet üzerinden olması gençler için kolaylık ama yaşlılar için zorluk oluyor.

Televizyonlarda ve internetteki reklamlarda sürekli gördüğümüz Çılgın indirim haftaları da ayrı bir ironi, önceleri mağazacılık sektörü varken müşteri ilişkileri vardı.. Şimdi ise tek tıkla kıyafetin kapıda. Çok güzel bir kolaylık elbette ki..Ancak bu durumun Ama insan ilişkileri ve esnaf ilişkilerini düşürdüğünü düşünüyorum.  Herkes ürününü sepete ekliyor ve alıyor. İletişim yok. Esnaflık yok. Eskiden öyle miydi ? bilindik yerlerden alınırdı kıyafetler, esnafı bilinirdi, esnafla sohbet edilip bir çay içilirdi. Şimdilerde öyle değil ki müşteri kavramı tıklama başına belirleniyor. Falancanın kızı/oğlu denilmiyor artık. Robotlaşma haline geldi online alışverişler.

Özellikle pandemi döneminde başlayan bu çılgınlıklar elbette ki sosyal mesafe kuralına uyulması için çok güzel bir uygulama ancak bunu huy haline getirip her şeyi online sipariş vermek mahallemizde ki, çarşımızda ki esnafa zulüm olmaz mı?  Her gün kepenk açan esnaf, dükkan giderleri derken sıkışmış kalmış halde bir çözüm ararken insanlar tek tıkla sipariş vermeyi daha makul buluyor. Dijitalleşme bazen iyi mi oldu, kötü mü diye düşünüyor insan.

Şöyle bir çarşıya, AVM’lere yolunuz düştüğünde esnafın haline bir bakın bakalım siz ne düşüneceksiniz? Ülke ekonomik anlamda zor günlerden geçiyor bu durumda işçi,esnaf, çalışan, öğrenci, emekli her kesimden insanlar yıpranıyor. Ama özellikle yıllarca esnaflık yapan işverenlere bu dönemde sabırlar ve bol kazançlar dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.