SON DAKİKA
Hava Durumu

Camille Claudel kimdir (11.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 11.01.2022 09:23

Camille diğer çocuklar gibi olsa da bir farklılığı vardı. Sanata ve heykeltıraşlığa ilgisi ve yeteneği Küçük yaştan itibaren vardı. Küçükken oynadığı çamur oyunlarında bu yeteneğini gözle önüne seriyordu. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti ve kendisinden 2 yaş küçük bir erkek kardeşi vardı. Dönemsel olarak ülkelerde kızların eğitim hayatlarına kısıtlama ve yasak olduğu bir döneme denk gelmişti Camille o yüzden  Par5iste eğitim alması zorlaşmıştı ancak özel eğitimler ile yoluna devam edebilirdi ki bu çok kolay olacaktı onlar için varlıklı bir ailenin kızı olmanın avantajlarını kullanacaktı. Fransa’da o zamanlar kadın olmak zordu. İkinci sınıf insanlar olarak adlandırılırdı kadınlar..

Babası Camille’ye karşı her zaman  anlayışlı olmuştu dönemin baskılarına bile göğüs gererek kızının sanatçı olmasını destekleyen bir babaydı..  19 yaşında genç bir kadın olarak heykeltıraşlık dersleri almaya başladı. Ünlü Heykeltıraş Rodin’in atölyesinde eğitimlere başlamıştı. Atölye de ki en genç kadın kendisiydi ve çok yetenekliydi.  Hayatta denk gelinebilecek durumlardan birini yaşamıştı Camille.. Öğretmenine aşık olmuştu..Rodin 43 yaşında ve  hayatında biri vardı. Camille daha 19 yaşındaydı.. İmkansız bir aşk gibi geliyordu ona.. Ama aşkından daha farklı bir şey düşünemiyordu..Camille'ye ilişkisinin iyi gitmediğini Rose ile ayrılacaklarını söyledi. Camille ise buna inandı. Aslında Rodin de Camille’yi kendine ilham perisi olarak görüyordu..

Camille zamanla rodin ile olan ilişkisinin kocaman bir karmaşanın içinde olduğunu fark etmişti. Aşkı ve ilişkisi artık çok yıpratıcı noktaya gelmişti.. Bu yüzden CamilleRodin’i terk etmişti..

Çok zor atlatacağını bildiği halde Rodin’i terk etmişti.. Ayrılığın acısı ile eserlerine sığınmıştı. Giderek artan psikolojik bunalımlar onu artık akıl hastanesine yatıracaktı..Camille hırçınlaştığı dönemlerde eserlerini parçalamış ve ailesinin onayı ile akıl hastanesine kapatılmıştı. Doktorlar  her ne kadar eve geri dönmesini söylese de annesi ve kız kardeşi onun yaşadığı bu hayat tarzını doğru bulmadıkları için onu aileye kabul etmemişlerdir. Babası vefat ettiği için aslında Camille’y4e sahip çıkan kimse olmamıştır.  Ve Camille’yi arada ziyarete gelen tek kişi vardı oda erkek kardeşi Paul’du..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.