SON DAKİKA
Hava Durumu

Adalet Ağaoğlu (14.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2022 08:48

 Doğduğunda ona ‘Fatma İnayet’ adı verilmişi. Kardeşleri oyuncu, doktor, iş insanı olurken kendisi hep yazmak peşindeydi. Çocukluğunda beri bir çok işe yetişirdi adalet, hep öğrenmek ve hep daha fazla bilgi sahibi olmak için çabalardı. Mutlu ve huzurlu bir ailede büyümüştü. Tartışma, kavga bunlara hiç şahit olmamıştı. Cumhuriyetin İlan edilmesiyle birlikte aslında tam anlamıyla eğitim hayatı başlamışı. Kız çocuklarının kula gönderilmesi üzerine eğitim hayatı başlamıştı. Çok başarılı bir genç olmuştu adalet.. Gel zaman git zaman adalet liseyi kazanmış ve ailesi ile birlikte Ankara’da eğitim hayatına devam etmişti. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanmış ve başarılı bir şekilde mezun olmuştu. Adalet hayalini kurduğu hayatı yaşamaya başlıyordu artık. İstediği gibi edebiyatın içindeydi.. Babasına minnet borçluydu babası o dönemlerde otoriter bir babaydı aslında kızlarını çok sever sayardı onları hiç üzmezdi ama din adamı olarak hayatına devam etmiş ve kızı için çok fazla fedakarlıklar yapmıştı. Adalet babasına minnet borcunu hep yüreğinde hissederdi.

Adalet isminin ‘Fatma İnayet’ olduğunu okul zamanında öğrenmişti. Ona bu durum biraz farklı gelse de zamanla bu duruma alışmıştı. Okul listesinde Adalet isminin okunmamasıyla bu durumu anlaşmıştı ve babasına bu durumu sorduğunda babası kimlikte adını adalet olarak değiştirmişti. Babası gözünde adeta kocaman bir çınardı. Babasına asla laf söyletmezdi. Ama babasının bu zorlu yollardan geçerken ne kadar yıprandığını görüyordu. Eski zamanda ki adetlerle büyümüş olsa da yeniliğe her zaman açık bir babaydı işte adalet bu durumu çok seviyordu. Babası örnek aldığı kişiydi aslında onun için. Dürüstlüğünü, çalışkanlığını da severdi babasının..

Adalet şiir yazmakla başlamıştı edebiyata..  Orhan Veli, ‘Garip’ kitabını ilk Adalet’e imzalı olarak vermişti. Ve bu adalet için paha biçilemez bir değerdi. Hem edebiyatı sevmek hem de Orhan Veli’den bu denli bir hediye almak onu çok mutlu etmişti. Oyun yazılarında da başarılı olmuştu. Kalemin oyun yazılarında çok sağlam ve dikti. Adalet, 1954’te, Mühendis Halim Ağaoğlu ile evlendi. Kendi ayakları üzerinde duran ve edebiyat dünyasının içinde büyümüş biri olarak evliliğe karşı biriydi. Ama bu düşüncesinde bile 62 yıl evli kaldılar. Evliliği evlenirken bile hiç düşünmemiş Adalet, çocuk yapmama kararı da ikisinin kararıydı. İkisi de yazmayı çok seviyor ve bu nedenle evliliklerini zor olacağını düşünüyorlardı. Romanları yanında öyküler, mektuplar, deneme ve anı-roman türünde de eserler verdi Adalet..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.