SON DAKİKA
Hava Durumu

Zamanı Yakalamak

Yazının Giriş Tarihi: 11.11.2022 09:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.11.2022 09:34

İnsanoğlunun doğumundan ölümüne hayatta olduğu zaman öyle hızlı geçiyor ki, zamanı yakalamak ve hızına yetişmek mümkün değil.

Siz değerli okurlarımın da bildiği ve takip ettiği üzere altı ayı aşkın bir süredir memleketimdeki köyümde ve tarımla geçirdim zamanımın büyük bir bölümünü.

Emekli olduktan sonra da bu bana ve aileme çok iyi geldi. Eşimle birlikte hem toprakla haşır neşir olduk, hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.

Bu süre zarfında 2.5 dönümlük bir arazide yöresel kapya biberi de dikerek hem ailemize destek sağladık, hem de çiftçilik nasıl yapılır onu öğrendik.

Bu sene kapya biberin getirisinin yüksek olması nedeniyle büyük bir ihtimal seneye daha çok arazide dikim yapılacak gibi görünüyor.

Kapya biberin yanında köydeki evimizin bahçesi ile tarlamızda domates, biber, bamya, patlıcan, fasulye, kabak, yer fıstığı ve diğer ürünleri ekerek kendi yiyeceğimizi de yetiştirmiş olduk.

Ayrıca bize her türlü desteği sağlayan ablamın oğlu yani yeğenim ve gelinimize, yetiştirdikleri çilek ve kapya biber tarlalarında da yardımcı olduk.

Velhasıl dolu dolu bir altı ayı geride bırakarak bir ekim-dikim sezonunu sonlandırdık.

Seneye yine aynı yerde ve tarlada tekrar kapya biberi ekmek ve bahçe yapmak için damlamalarımız ile boruları da toplayarak tarlada uygun bir yere koyduk.

Tüm bu işlemleri tamamlamamızın ardından dönüş hazırlıklarına da başladık.

Bu yıl benim gibi emekli olarak dört ayını köyde geçiren dayım da Manisa’ya dönecek.

Seneye ben ve dayım gibi ilkbahar ve yaz aylarını köyde geçirecek kişi ve aile sayısının artacağını düşünüyorum.

Çünkü artan hayat pahalılığı, metropollerdeki kalabalıklık ve trafik sıkışıklığı nedeniyle köyde yaşam daha cazip hale geldi, geliyor.

Biz de zamanı yakalamak adına bir metropole, bir köye koşturup duruyoruz.

Bir sonraki köy yaşantımıza kadar sonbahar ile kış aylarının bir kısmını Tekirdağ’da ve İstanbul’da kızlarımın yanında geçireceğiz.

Siz değerleri okurlarıma da zamanı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve yakalamanız temennisiyle hayırlı günler ve haftalar diliyorum.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.