SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Bir Aya Merhaba (01.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2022 10:09

Bugün 1 Nisan Şaka Günü..  Her yıl 1 Nisan günü kutlanan ve genelde bu günde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. “Nisan 1 şakası” olarak da bilinen bu gün hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

Öte yandan Ramazan ayı ile beraber 1 Nisan Cuma gecesini 2 Nisan Cumartesiye bağlayan gece ilk sahur gerçekleşecek ve oruca başlayacağız. 2 Nisan Cumartesiakşamı da ilk iftarımızı açmış olacağız.

Ben de bu ayla ilgili olarak köşemde kısa kısa değerlendirmelerde bulunmak istedim.

Yazımın başında dediğim gibi yeni bir ay olan Nisan ayında havalar ısınmaya başladı ve kırsal mahallelerimiz ile köylerimizde ekim dikim çalışmaları da hızlandı.

Nisan ayıyla beraber kış mevsiminden de tamamen çıkarak yeni bir mevsime girmiş olduk.

Aslında tüm mevsimler ayrı bir güzel. Ama baharla birlikte yaza adım adım ilerlenecek bugünlerde insanlarımız evlerinden çıkarak kendilerini dağlara ve bayırlara salacak. Hele ki, şu pandemi günlerinde bahar herkese çok iyi gelecek.

Yeniden Nisan ayına dönecek olursak 23 Nisan’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanacak. Şimdiden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün de olan bu bayramın milletimize ve çocuklarımıza neşe ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Son olarak 27 Nisan gecesi kutlayacağımız Kadir Gecesi’ne değinerek yazıma son vermek istiyorum.

Ramazanın 26’ncı günü olan 27 Nisan Çarşamba gecesi kutlayacağımız Kadir Gecesi, İslam alemi için oldukça önemli günlerden biri. Müminlerin rehberi olan Kur’an-ı Kerim’in indiği gece olan Kadir Gecesi’ni oruç tutarak namazlar kılarak ve dualar ile geçireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.