SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaz Yağmurları

Yazının Giriş Tarihi: 26.08.2022 09:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.08.2022 09:45

Bu hafta sizlere güncel bir konu olan Yaz Yağmurlarından bahsetmek istiyorum.

Aslında yaz yağmurları çiftçilerimizin ektiği ürünler için çok gerekli olan bir ihtiyaç. Onun için bu yaz yağmurlarının belli zamanlarda ve gerektiği kadar yağması ekilen ürünlerin büyümesi ve yetişmesi için çok önemli.

Ancak yaz yağmurları her zaman istenildiği gibi olmuyor ve bu yağışlarla birlikte fırtına ve dolu da etkili oluyor. Böylelikle de ekili alanlar büyük zarar görüyor.

Ayrıca aşırı sıcaklar nedeniyle sağanak yağan yaz yağmurları birçok bölgede sellere yol açıyor.

Bu nedenle yaz yağmurlarının gerek çiftçilerimize, gerekse vatandaşlarımıza zarar vermeyecek şekilde yağmasını ve bu yağışlardan istenilen ölçüde tarım ürünlerine katkı sağlanmasını diliyoruz.

Yaz yağmurları baraj ve göletlerimiz için de çok önemli bir ihtiyaç. Tarla ve bahçe sulamalarının yanı sıra içme suyu için de kullanılan gölet ve barajlarımızdaki sular giderek azalırken, yaz yağmurları sayesinde az da olsa bu su kayıpları giderilmiş oluyor.

Özellikle boşa giden sular nedeniyle yazın baş gösteren su ihtiyaçlarında yaz yağmurlarına büyük gereksinim duyulduğunu belirten yetkililer, vatandaşları ve köylüleri boşa su kullanımı konusunda uyarıyorlar.

AFAD başta olmak üzere Valilikler ve Kaymakamlıklar yaz yağmurları nedeniyle yaşanabilecek olumsuz hava şartlarına karşı uyarıda bulunurken, ekili arazilerin yağışlardan etkilenmemesi için de önlemlerin alınması isteniliyor.

Emekliliğim sonrasında dört ayı aşkın bir süredir Kazdağları’nın eteklerindeki Çiftlik Köyü’nde yaşamımı sürdüren ve elimden geldiğince organik tarım yapmaya çalışan emekli bir müdür ve gazeteci olarak ben de yaz yağmurlarını ektiğim ürünlerin sulanması için bekliyorum.

Yaz yağmurlarını beklerken dileğim yağışların aşırı derecede olmaması ve tarım ürünlerimize zarar vermemesi yönünde. İnşallah yaz yağmurlarından çiftçilerimiz olumsuz etkilenmezler ve tarım arazileri ekili alanlarda zarara yol açmaz.

Yaz yağmurlarının gerektiği ölçüde yağması temennisiyle tüm okurlarımı Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.