SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaz Temizliği (24.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 24.06.2022 10:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 10:35

Okulların tatile girmesi ve Kurban Bayramı’na da az bir süre kalması nedeniyle evlerde “Yaz Temizliği” hazırlıkları başladı.


Kaloriferli dairelerde artan kömür fiyatları sonrasında alternatif yakıt arayışları kapsamında doğalgaza dönülürken; ısı kaybı yaşanan dairelerde ise mantolama ve çatılara ısıcam döşenerek maliyetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.


Yaz Temizliği hazırlıkları kapsamında ayrıca kalorifer kazanı, doğalgaz kombisi ve sobalar da bakıma alınırken; daire ve evlerde boya-badana işlerine ağırlık veriliyor.


Balkon, kapı ve pencerelerin de temizlenerek; ısı kaybının önlenmesi için camlar imkanlar dahilinde ısıcamlarla değiştiriliyor.


Kent merkezlerinin haricinde kırsal kesimde mahallelerde ve köylerde yaşayan vatandaşlar ise “Yaz Temizliği” kapsamında bu yıl havaların geç ısınması sonrasında maşınga, kuzine ve sobalarını yeni yeni çıkarıp borularıyla birlikte temizleyerek kışa hazır hale getiriyorlar.


Soba ve maşıngaların çıkmasıyla birlikte halı ve kilim tarzı yaygılarının da tozlarını silkeleyip yıkayan kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ve köylüler, gün boyu bahçelerinde halı ve kilimlerini yıkayarak Kurban Bayramı’na hazırlanıyorlar.


Kış ayları boyunca yanan soba ve maşıngalar nedeniyle kirlenen odalarını eşyalarından boşaltarak boya ve badana işlerine de geçen kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ve köylüler, genellikle silinebilir boya tercihleriyle evlerini rengarenk boyuyorlar.


“Yaz Temizliği” hazırlıklarında evlerinin zararlı böcek ve haşeratlardan da arınması için evlerine ilaçlama yapan kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ve köylüler, pencere ve camlarına da sineklik tarzı koruyucu aparatlar taktırarak önlem alıyorlar.


İmece usulü çalışma yaparak toplu bulunan köy meydanları, okul ve cami gibi alanlarda da gerekli bakımları gerçekleştiren kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ve köylüler, Kurban Bayramı’nın sorunsuz geçmesi için temizlikleri had safhaya çıkarıyorlar.


Mahallelerinin ve köylerinin temiz olması için çöplerin çöp konteynerlerine atılması uyarısında bulunan muhtarlar, amaçlarının bölgelerindeki vatandaşları temiz bir şekilde yaşam sürmelerini sağlamak olduğunu kaydediliyorlar.


Biz de bu yazımız vasıtasıyla “Yaz Temizliği” yapan vatandaşlarımıza, mahalle sakinlerimize ve köylülerimize kolaylıklar diliyoruz.


Herkesin tüm çalışmalarının “Yaz Temizliği” gibi güzellikte olması dilek ve temennisiyle Allah’a emanet olun.


 

Kalın Sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.