SON DAKİKA
Hava Durumu

Umutlar ve Mucizeler

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2023 09:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 09:23

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremler sonrasında artık enkaz kaldırma çalışmalarına geçildi.

11 ilimizi doğrudan; çok sayıda ilimizi de sarsıntısıyla hissettiren yüzyılın afeti olarak adlandırılan depremler sonrasında binlerce vatandaşımızı da kaybettik. Ayrıca yüzbinlerce vatandaşımız da yaralandı.

Depremler sonrasında çok sayıda dünya ülkesi ülkemize geçmiş olsun dileklerini ileterek yardım elini uzatmada da birbiriyle yarıştı.

Ülkemizi yasa boğan depremler sonrasında ise yine umutlar kaybedilmedi ve onlarca mucize yaşanarak depremzedelerimiz enkazlardan sağ olarak kurtarıldı.

Hiçbir zaman yaşanması istenmeyen doğal afetlerden biri olan depremlerde umutların son ana kadar kaybedilmeyip arama kurtarma çalışmalarının da termal kameralar desteğiyle yapılarak kurtarılan onlarca can ile mucizelerin yaşanması acılarımıza bir nebze de olsa su serpti.

Öte yandan AFAD başkanlığında Valilikler, Belediyeler, Odalar ve sivil toplum örgütlerimiz tarafından başlatılan yardım kampanyaları da olanca hızıyla sürüyor.

Depremler sonrasında yaşanan yıkımlar bizlere bir kez daha depremlerden ders almadığımızı gözler önüne sererken; yaşanan ölümlerin çürük binalardan kaynaklandığı da bir kere daha tescil edilmiş oldu.

Depremzedelerin barınma ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için üniversitelerde uzaktan öğretime geçilerek depremzedeler KYK yurtlarına yerleştirilmeye başlandı.

Velhasıl sadece 11 ilimizde değil ülke genelinde “Tek Yürek” olunarak kenetlendiğimiz depremlerde umutlarımız hiç tükenmedi. Yaşanan mucizelerle de enkaz altında çıkarılan depremzedelerimiz çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Ülke genelinde 20 Şubat’a, 11 ilimizde ise 1 Mart’a kadar ertelenen eğitim öğretim için de Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin çadır ve konteynırlardan alınarak ücretsiz taşınacağını ve eğitim öğretime devam edileceğini belirterek isteyen öğrencilerin ise kayıtlarını istediği okula alabileceğini açıkladı.

Ülke genelindeki sportif faaliyetler de ikinci bir açıklamaya kadar ertelenirken; Türkiye Futbol Federasyonu da liglerin 3 Mart’ta başlayacağını duyurdu.

Bakalım deprem sonrasında başka iptaller ve ertelemeler olacak mı hep birlikte göreceğiz.

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak çok güçlü ve birbirimize bağlı bir ülke olduğumuzu herkese bir kez daha gösterdik.

Bu duygu ve düşüncelerle doğal afetlerin ve depremlerin bir daha yaşanmamasını, umutların hiçbir zaman tükenmeyip mucizelerle sonuçlanmasını temenni ederek siz değerli okurlarıma mutlu hafta sonları ve hayırlı günler diliyorum.

Bu vesileyle sizleri Allah’a emanet ederek sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.