SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Kızılay (04.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 04.10.2021 09:56

 Ben de 2000 yılında beş kişilikGenel Merkez Denetçiler Kurulu’nda görev yapmış bir Kızılay’cı olarak bugünkü yazımda sizlere Türk Kızılay’ından bahsetmek istedim.

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada afet, kan, göç, sağlık, barınma, sosyal yardım, ilk yardım, eğitim, gençlik alanlarında faaliyet gösteren bir insanî bir yardım derneğidir.

Çeşitli etkinliklerle kutlanan bu haftada Türk Kızılay’ının kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Türk Kızılay’ına ve faaliyetlerine yönelik farkındalık yaratılmaktadır.

Kızılay Haftası kutlamaları kapsamında öncelikli olarak Türk Kızılay’ının faaliyet alanlarına ilişkin yaptığı çalışmalara ve ilkelerine dair gençlerimizi bilgilendirmek amacıyla okullarda tanıtımlar yapılmakta, Türkiye genelinde şiir, kompozisyon vb. yarışmalar düzenlenmektedir.

30 yılı aşkın üyeliğimin yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeliği, Denetim Kurulu Üyeliği, Şube Başkan Yardımcılığı ve Genel Merkez Denetçiler Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunduğum Türk Kızılay’ında hep Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğide yapıp ülke geneli ile dünya ülkelerine de hizmet etmeyi çok arzu etmişimdir. İnşallah yeni dönemde bu arzuma kavuşurum.

Karşılıksız sadece gönüllülük esasına dayanan Türk Kızılay’ı gibi kuruluşlarda tüm insanlarımızın da görev alması en büyük temennilerim arasında yer almaktadır. 

Ülkemizin en büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) biri olan Türk Kızılay’ının bu yazı vesilesiyle Kızılay Haftası’nı şimdiden kutlar; haftanın hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.