SON DAKİKA
Hava Durumu

Trafik Sigortası ve Kasko

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2022 09:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2022 09:37

Aracı olanların her yıl yaptırması zorunlu olan trafik sigortaları son yıllarda aşırı derecede artış göstermeye başladı.

Trafik sigortalarındaki artşın yanı sıra ödemelerin de tek çekim veya peşin alınması da araç sahiplerini kara kara düşündürüyor.

Yılın son ayına geldiğimiz ve yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız şu günlerde 24 Kasım 2022 Perşembe günkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir.

Bu artış sonrasında ise yeni yıldan yani yılbaşından itibaren ehliyet ve pasaport harçları, motorlu taşıt vergisi ve trafik cezaları, yeniden değerleme oranında artış gösterecek. Ancak kasko ve sigorta fiyat artışını nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

Bu haftaki yazımı bu konuya ayırmışken benim aracımın da zorunlu trafik sigortası ve kaskosu bugün itibariyle doldu.

Ben de aracı aldığım bayiye giderek araç zorunlu trafik sigortasını ve kaskosunu yaptırmak üzere teklifler aldım.

Fiyatlar gerçekten aşırı derecede yüksek çıktı. Hatta zorunlu trafik sigortasının yazımın başında belirttiğim gibi tek çekim olması beni biraz zorladı.

Aracımın 2020 model olması nedeniyle kasko yaptırmaya devam edeceğim için kasko fiyatı da zorunlu trafik sigortasının neredeyse 7 (yedi) katı.

Ama mecburen hem zorunlu trafik sigortasını, hem de kasko poliçesini yaptırdım.

Benim gibi emekli olan veya tek maaş ile geçinen vatandaşın bundan sonra sanki sıfır araç alması çok zor gibi.

Siz değerleri okurlarıma da bu tarz ödeme ve harcamalarında kolaylıklar temenni ederek hayırlı günler ve haftalar diliyorum.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.