SON DAKİKA
Hava Durumu

Su

Yazının Giriş Tarihi: 20.01.2023 09:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 09:05

Gerek küresel ısınma, gerekse biz insanoğlunun çevre kirliliğine yol açması sonrasında tüm dünyada bir “Su” sorunu söz konusu.

Özellikle mevsimlerin yer değiştirmeye başlaması ve gerekli yağışların olmaması nedeniyle bir susuzluk sorunu yaşanıyor.

Yaşamımız temel ihtiyaçlarından biri olan “Su”yun bugüne kadar bilinçsizce kullanımı da göze alındığında devletler, merkezi ve yerel yönetimleri ile  “Su” konusunda sıkı tedbirler almaya başladı.

Ancak unutulan ve kaçırılan bir gerçek var. O da yağışların kış mevsimi olan Ocak ayında bile istenilen ölçüde olmayışı.

Yeşil çevre projeleri kapsamında su kullanan tüm ev eşyaları ile suyla yapılan tüm üretimlerin ve harcamaların acilen en aza indirilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Suyun bugüne kadar bol olduğu illerde dahi başgösteren susuzluk nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı başta olmak üzere tüm Valilikler ve Belediyeler acilen kendi “Su” planlarını devreye sokmalıdır.

Kuru yani yağışsız giden havalar, özellikle de ekili alanlar için gerekli olan kar yağışlarının henüz görülmediği bölgelerde ekili alanlar da “Su” tehlikesi ile baş başa kalmıştır.

Velhasıl yazımın başında da belirttiğim gibi temel ihtiyacımız olan “Su” için 5, 10, 20 ve 50 yıllık gibi uzun vadeli projeler hayata geçirilmelidir.

Toplumsal başarı sağlanması amacıyla da suyun iktisatlı kullanılması için ilkokuldan başlayarak her kademeki insanımıza ölçülü ve idareli su kullanımı bilinci yerleştirilmelidir.

Tüm bu tedbirlerin sonrasında temennimiz havaların kış mevsiminde olmamız nedeniyle yağışlı gitmesini dilemek ve yüce yaradanın bizleri “Susuzlukla” terbiye etmemesi için dualarda bulunmak da önemlidir diye düşünüyorum.

Suyun kıymetini bilen ve unutmayan nesiller olarak siz değerli okurlarıma mutlu hafta sonları ve hayırlı günler diliyorum.

Bu vesileyle sizleri Allah’a emanet ederek sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.