SON DAKİKA
Hava Durumu

Salça Zamanı (29.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 29.09.2021 10:02

Eylül ayı ile birlikte kışlık malzemelerin hazırlanması çalışmaları da hız kazandı.

Neler bu kışlık malzemeler? Hemen hemen tüm evlerde yapılan salça, turşu, konserve ve erişte gibi temel ev ürünleri.

Okulların kapanmasının ardından köy ve ilçelerdeki annelerimizin evlerine gidilerek onların bahçelerinde hazırlanan kışlık ürünleri hazırlama telaşı yeniden okulların açılmasıyla hızlanırken, özellikle salça yapımında artış yaşanıyor.

Biz de eşimle birlikte salça yapımı için geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da köyün yolunu tuttuk. Köye giderken ilçeden annemi de alarak onun tecrübesinden faydalanmak için ilk adımı attık. Hatta salçanın dibi tutmaması için ilçe pazarından gelberi diye tabir edilen uzunca bir çekici tahta almayı da ihmal etmedik.

Ayrıca salça yapımı için biri dikdörtgen, biri yuvarlak olmak üzere iki saç ayağı da alarak arabamıza tava ve kazanı yükleyip köye geldik.

İlk gün her zamanki gibi yeğenimin tarlasından domates toplanması işini hallettik. Bu yıl geçen senelere ilave olarak salçaya renk vermesi için marka tescili de yapılan “Kapya Biberi” de topladık.

Eşim, annem ve ablamlar ile diğer akrabalar domatesleri ve biberleri doğradılar. Ardından hem domates, hem de biber pişirildikten sonra sıkıma gidildi.

Salçanın yapım işi de bu sıkımdan sonra başladı ve sıkımı yapılan domates ve biberler orta ateşte dört beş saat koyultulmanın ardından kavanozlara konulup şişelendi.

Sofraya gelinceye kadar birçok merhaleden geçen salçanın şimdi afiyetle yenme zamanı.

Yapanlara kolaylıklar dileklerimle.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.