SON DAKİKA
Hava Durumu

Rol Model

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2022 09:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.12.2022 09:55

Herkesin yaşantısı boyunca kendisine rol model aldığı kişi veya kişiler vardır.

Ben de bu hafta sizlere “insanların, özellikle büyürken hayran olduğu ve davranışlarını örnek aldığı kişi” olarak tanımlanan "Rol model" kavramı hakkında hayatımdan kesitler vererek bir makale kaleme almak istedim.

Benim de gazeteciliğe çok erken yaşlarda merak sarmama vesile olan ve 1 Şubat 1979 tarihinde suikaste kurban giden dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni merhum Abdi İpekçi’dir.

Öyle ki; saldırı sonrasında namlunun ucundan çıkan kurşunun  cebindeki kalemini parçalayarak kalbine saplanması sonucu 50 yaşında hayatını kaybeden Abdi İpekçi benim haricimde belki de onlarca gazeteciye rol model olmuştur.

Gazetecilik mesleğini kendi başıma rahmetli babam Şaban Karakaya ve yirminin üzerinde yazar kadrosuyla 27 yaşında Alternatif Gazetesi’ni de kurup açmamda rol model olan kişi ise; 29 yaşında iken kurduğu şimdi dünya devi olan Çanakkale Seramik Fabrikaları’nı kuran rahmetli Dr. İbrahim Bodur’dur.

Yine öyle ki; Alternatif Gazetesi’ni açtığımda Milliyet Gazetesi Çan İlçe Muhabiri idim ve gazetemin açılışı sonrası ziyaretimize dönemin Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, dönemin Çan Kaymakamı Şükrü Görücü ile birlikte Kale Grubu Şirketleri ve Çanakkale Seramik Fabrikaları Kurucusu değerli büyüğüm Dr. İbrahim Bodur da gelmişti.

Şimdi meslekte yaklaşık 35 yılı geride bırakmış Sürekli Basın Kartı sahibi bir gazeteci olarak bana rol model olan kişilerden merhum Abdi İpekçi ile merhum Dr. İbrahim Bodur’a ve babam merhum Şaban Karakaya’ya yüce Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Beş yıl boyunca Çan ilçesinde çıkardığım Alternatif Gazetesi sonrasında da şahsımdan manevi desteklerini eksik etmeyen merhum Dr. İbrahim Bodur, manevi varlığını da vefatı 23 Mayıs 2016’ya kadar hep hissettirmiştir.

Vefatından sonra 2016 Kasım’ında başladığım ve 2021 Temmuz ayında emekliye ayrıldığım Basın İlan Kurumu müdürlüğünde de bana rol model olan bu iki şahsın yönetim şekli idareciliğimde bana ışık olmuştur.

Bu nedenle siz değerli okurlarımın hayatınız boyunca kendinize rol model kişiler edinmenizi öneriyor, her birinize hayırlı günler ve haftalar diliyorum.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.