SON DAKİKA
Hava Durumu

Rızık

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2022 09:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.10.2022 09:56

Bu hafta başka bir konuda yazı yazmaya karar vermişken; yaşanan maden faciası sonrasında bu yazımı sonraki haftalara erteleyerek “Rızık” konusunda bir makale kaleme almak istedim.

Dünya genelindeki tüm canlılar gibi biz insanoğlu, hangi görevde ve hangi yaşta olursak olalım hayatımızı devam ettirebilmek için  yaşamımız boyunca sürekli rızkımızın peşinde koşar dururuz.

41 maden şehidimizi verdiğimiz Bartın Amasra’daki kömür ocağında çalışan işçiler de rızkları için metrelerce toprağın altında baretlerinin üstündeki lambalarla ve teçhizatlarıyla “kara kömürleri” bizlerin kullanımına sunmak üzere çalışıyorlardı. Ta ki, o acı haber gelene kadar…

Ajanslardan gelen ilk haberde, “Bartın Amasra’daki Türkiye Taş Kömürü İşletmesi’nde (TTK) trafo kaynaklı patlama oldu ve olay yerine onlarca ambülans, itfaiye ve AFAD ekibi ile yetkililer sevk edildi” diyordu.

Sanki ilk haberde maden ocağında bir grizu patlaması olmadığı için sevinilirken; saatler geçtikçe üzüntüler artmış, patlamanın grizu sonrası çıktığı anlaşılmış ve sonuç olarak kurtarılan 58 işçimizin yanında 41 işçimiz hayatını kaybetmiş, 11 işçimiz de yaralı olarak kurtarılmıştı.

İşte ekmek uğruna, rızk peşinde yerin altında çalışan bu işçilerimiz her gün ve her mesai gibi hazırlıklarını yaparak işlerine gitmişlerdi.

Allah’ü Teala bütün işçilerimize ve tüm çalışanlarımıza hayırlı rızklar ve ekmekler nasip etsin. Zaten öyle değil midir rızk kesilince ömür de sona erermiş?

Amasra’daki bu maden faciası sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) önerge verilerek maden facialarını araştırma komisyonu kuruldu.

Rızk peşinde; gerek yer altında, gerek yer üstünde özellikle tehlikeli işlerde çalışan işçilerimiz var. Bu işçilerimizin hepsi birer ana kuzusu. Hepsinin bir ailesi, çocukları ve eşleri var.

Makalemin başında değindiğim gibi hangi görevde ve hangi yaşta olursak olalım yaşamı boyunca sürekli rızkının peşinde koşan tüm çalışanlarımıza “Allah korusun” dileklerimle birlikte sağlıklı mesailer temenni ediyorum.

Ekmeklerini alın terleriyle kazananak sofralarına götüren tüm çalışanlarımızın rızklarımızın kesilmemesi de en büyük temennim.

Bu vesileyle yazılarımı yakından takip eden tüm okurlarıma selamlarımı ileterek, her birinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Ayrıca maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı; yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Sizleri her hafta olduğu gibi bu hafta da Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.