SON DAKİKA
Hava Durumu

Pozitif Bakış (18.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 18.02.2022 08:19

Emekliliğim sonrasında da köşe yazıları yazarak güncel konuları işlemeye ve köşemde yazmaya çalışıyorum.

Çoğunluğu basın yayın ve gazetecilik olmak üzere kamuda geçen 33 yıllık çalışma hayatım sonrasında yaşadıklarımı da bu yazılarımda dile getiriyorum.

Bu nedenle bugünkü köşe yazımda pozitif bakış konusunu değerlendirmek istedim. Pozitif olmak ve pozitif düşünmek her zaman insanı başarıya götürür. İnsan da başarılı oldukça geleceğe daha güvenle bakar.

Bazen hayatımızda var olan problemler, iş hayatındaki sıkıntılar ve benzeri nedenlerle hayata karşı daha olumsuz bir bakış açısı geliştirebiliriz. Çünkü bazı durumlarda pozitif kalabilmek gerçekten zordur. 

İşte böyle anlarda, kişinin alması gereken o kadar fazla sorumluluk vardır ki; kendisiyle ve kafasındaki olumsuz düşünceleri değiştirmekle uğraşamayabilir. Oysa hayata pozitif bakabilmek her şeyi değiştirir.

İşte olumsuz düşüncelerle dolu bir durumda kaldığımızda akışı değiştirmemize yardımcı olacak; hayata daima pozitif bakmamızı sağlayacak olan ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bunlar;  Hayata daima pozitif bakmak için pozitif cümleler kurun, Başkaları için bir şeyler yapın, Olumsuz düşünceleri görmezden gelin, Mutlu eden şeylere odaklanın, Doğada vakit geçirin, Düzenli spor yapın, Sağlıklı beslenin, Düşüncelerinizi kontrol altında tutun, Zihninizi temiz tutun ve Anı hissetin.

Hayata pozitif bakamamanın nedenlerinden biri de çoğu zaman geçmişe takılıp kalmaktır. Geçmişte yaptığınız hataları bir kenara bırakın ve anı hissetmeye, anda kalmaya çalışın. 

Hayata ne kadar negatif bakarsanız bakın, başka insanlara yardımcı olduğunuzda iyi hissedersiniz. Bu yüzden başkaları için bir şeyler yapın; bağışta bulunun ve gönüllü işler bulun. Emin olun bu şekilde hayata bakışınız daima pozitif kalacaktır.

Öte yandan hayata daima pozitif bakabilmek için olumsuzluklara değil sizi memnun eden şeylere odaklanmanız gerekiyor. 

Bu yüzden kendinizi keyifsiz hissettiğiniz zamanlarda elinize bir kağıt ve bir kalem alın; sizi mutlu eden şeyleri yazın. Emin olun memnun olduğunuz şeyler, olmadıklarınızdan daha fazla olacaktır.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.