SON DAKİKA
Hava Durumu

Odun (Mangal) Kömürü (11.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 11.10.2021 09:46

Emekliliğim sonrası eşimle birlikte gerek memleketim Çanakkale’de, gerekse yaşadığım şehir Tekirdağ’da kısa süreli tatillerle hem dinlenip hem de ziyaretlerde bulunmaya devam ediyorum.

Bu tatiller kapsamında bu hafta içerisinde de en son Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Kırkgeçit Termal Otel’de birkaç günlüğüne bir yer ayırttırdım.

Özel aracımla Biga’dan termal otele giderken de Akkayrak Köyü ile termal otel arasında yol üzerindeki mangal (odun) kömürü üretim tesislerini gördüm.

Aracımı sağa çekip durdurarak gözüme ilk çarpan tesise girdim. Açık arazi üzerinde meşe odunlarının yakımıyla üretilen odun (mangal) kömürü tesisinde çalışan 45 yaşındaki Ahmet Dere bana mihmandarlık ederek bilgiler aktardı.

Ülkemizdeki kültürel etkinliklerin en önemlilerinden bir tanesi mangaldır. Mangalı bu kadar seven bir millet olunca da “Mangal (odun) kömürü nasıl üretilir?” sorusunu merak etmemiz normal.

Ben de sizler için hem mangal (odun) kömürünün nasıl yapıldığını; hem de Biga’daki bu tesislerde üretilen mangal kömürlerinin nasıl elde edildiğini sizler için araştırdım.

Ahmet bey, odun kömürünü meşe ağaçlarının yakımıyla ürettiklerini belirterek üretim aşamalarından bahsetti. Ahmet bey, ilk önce meşe ağaçlarının dizim ve sıralama işlemlerinin yapıldığını ve ardından bu odunların samanlı çamurla kaplanarak bir haftayı geçen süre yakıldığını söyledi.

Epey meşakkatli bir üretim aşamasından geçen odun (mangal) kömürü beşte bir yani beş ton meşe odununun yakımı sonrasında bir ton mangal (odun) kömürü elde ediliyor.

Soğumanın ardından çuvallara doldurularak Marmara Bölgesinde Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Trakya’da satışa sunulan odun (mangal) kömürü yörenin uzun yıllardır geçim kaynağını teşkil ediyor.

Ben de yeni bir konu hakkında bilgi edinmiş olmanın verdiği mutluluk ile tesisten ayrılarak termal otele geçiyorum.

Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde termal oteldeki tatilim devam ediyordu.

Bundan sonra da rastladığım bu tarz üretim ve olayları sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Yeni makalemde buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.