SON DAKİKA
Hava Durumu

Nasipten Ötesi

Yazının Giriş Tarihi: 09.09.2022 10:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 10:16

İki haftadır  “Yaz Yağmurları” ve “Hasat Zamanı” başlıklı köşe yazılarımla köylülerimizin ve çiftçilerimizin ürünlerini konu eden yazılar yazarak yaşadıklarını dile getirmeye çalışıyorum.

Yaz Yağmurları yazımı hatırlayanlar bilirler. Bu yazımda yaz yağmurlarının çiftçilerimizin ektiği ürünleri için çok gerekli olan bir ihtiyaç olduğunu, ancak yaz yağmurlarının belirli zamanlarda ve gerektiği kadar yağması halinde ürünlerin zarar görmeyeceğinden bahsetmiştim.

Bu yazım sonrasında ise hasat zamanı başlıklı köşe yazımı yazmış ve domates ile kapya biberlerinde hasada başlanacağını dile getirmiştim.

Yazımı onaylarcasına yaz yağmurları bu yaz günlerce sürdü ve çiftçilerimizin ürünleri gerek aşırı yağıştan, gerekse doludan istenmeyen şekilde zarar gördü.

Bazı köylerimizde domatesler, bazı köylerimizde ise kapya biberler daha hasat sezonu başlamadan dallarında çürüdü.

Çoğu okurum bu yaz Kazdağları’nın eteklerinde Çiftlik Köyü’nde benim de organik tarım ile uğraştığımı az çok bilir. Ben de kendi çapımda küçük ölçekte deneme ve hobi amaçlı birkaç ürün ektim.

Çiftçilerimiz ve köylülerimiz gibi benim de ürünlerim bu yaz yağmurlarından nasibini alarak zarar gördü.

Velhasıl bu haftaki köşe yazımdaki başlık gibi “Nasipten Ötesi Yok” diyor ve Allah’tan gelen rahmet ve yağmur sonrası geride kalan sağlam ürünlerimiz için dua ediyoruz.

Sonuç itibariyle çiftçilerimiz ve köylülerimiz her sezon “Ya Nasip” ve “Nasipten Ötesi Yok” diyerek ürünlerini ekiyor ve Allah’a emanet ederek ürünlerinden mahsullerini almaya çalışıyorlar.

Bu arada köylerimizde ve evlerimizde salça yapımları da başlamış durumda.

Salça yapımında vazgeçilme olan cam kavanozları ve kapaklarında geçen yıla göre fiyatlar aşırı derecede artmış durumda. Buna rağmen vatandaşlarımız az çok kışlık salça ve turşularını yapmaya gayret ediyor.

Ben de bu yazım vesilesiyle vatandaşlarımıza çiftçilerimizden ve köylülerimizden aldıkları ürünlerle hazırladıkları kışlık salça ve konservelerinde kolaylıklar diliyor, tüm okurlarımı Allah’a emanet ederek sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.