SON DAKİKA
Hava Durumu

Nasip (28.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 28.01.2022 09:32

Hayatımızda sık kullandığımız ya da duyduğumuz kelimelerden biri olan “Nasip” kelimesi biz insanoğlu için var olan en önemli noktalardan biridir.

Ben de bugünkü yazımda nasip konusunda genel bir değerlendirmede bulunmak istedim.

Biz insanların iletişim kurarken yaygın olarak kullandığı ve tercih ettiği bazı kelimeler vardır. Nasip kelimesi de iletişim kurarken yaygın olarak kullandığımız ve tercih ettiğimiz kelimelerden biridir. 

Nasip, bireylerin elde edebildiği veya payına düşen anlamına sahip bir sözcük olup cümle içerisinde farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Oldukça yaygın olması nedeniyle de günümüzde “Nasipse”“Nasip olursa” gibi ifadelerle kullanılmaktadır.

Nasip kelimesinin ne manaya geldiği ve neyi ifade ettiği kullanıldığı yere ve konuya göre değişiklik arz etmekte olup ayrıca “Nasip etmek”cümlesi de en çok kullanılan cümleler arasındadır.

Halk arasında kullanılan ve sıkça duyduğumuz “Gelin ata binmiş ya nasip demiş” sözü de bir işin kesin sonucunu görmeden, o işe oldu gözüyle bakılmaması gerektiğini ifade etmektedir.

Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri de, nasip olayını “Hayat bir nefestir, aldığın kadar / Hayat bir kafestir, kaldığın kadar / Hayat bir hevestir, daldığın kadar” diyerek güzel bir kelamla ortaya koymuştur:

Öte yandan başka bir atasözümüzde de “Nasipse gelir Hint’ten Yemen’den. Nasip değilse, lokma düşer çenenden”  denilerek her şeyin nasipten ibaret olduğu konusuna değinilmiştir.

Bu haftaki yazımızı yine bir atasözümüzle noktalayalım:

 “Nasip olursa bir şey, el getirir, yel getirir, sel getirir… Yok eğer nasip olmazsa da, el götürür, yel götürür ve sel götürür”.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.