SON DAKİKA
Hava Durumu

Köyde Hayat (26.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 26.11.2021 09:52

Üç aydır Tekirdağ, İstanbul ve Çanakkale’de ziyaretler yapıp emekliliğim sonrası nereye yerleşeceğim ve hangi işle iştigal edeceğim ile ilgili araştırmalar yapıyorum.

Bu aşamada bugünkü yazımda sizlere köydeki yaşam şartları ve köydeki hayatların nasıl olduğu konusunda tespitlerimden bahsedeceğim.

Köydeki yaşamlar şehre ve metropole göre daha erken başlayıp daha geç sona eriyor.

Sabahın erken saatlerinde hayvan bakanlar için hayvanlarını yemleme ve süt sağma işlemleri, çiftçilik yapanlar içinse ekecekleri veya ektikleri ürünlerin tarlalarını sürüp yerlerini hazırlamakla başlıyor ve bu işlemler akşam hava kararana dek sürüyor.

Çiftçiler ve köylüler de hem hayat pahalılığından hem de üretip kazanamamaktan dertliler.

Hal böyle olunca onlar da akşam olunca yorgunluklarına rağmen gün boyunca neler olduğunu öğrenmek için akşam TV karşına geçip kendi tabirleriyle ajansları yani haberleri izliyorlar.

Yapılan çaylar, hazırlanan meyveler ve patlatılan mısırlar sonrası ise takip ettikleri dizinin başına geçiyorlar.

Diziye rağmen aile arasındaki sohbetler konunun önemine bağlı olarak devam ediyor. Hatta bu sohbetler bazen dizinin bile önüne geçiyor.

Öte yandan Covid-19 nedeniyle köyde de yakın akrabalar haricinde birbirlerine gidiş ve gelişlerde gerekli hassasiyet gösteriliyor.

Köylerde yaşamın en güzel tarafı soba, maşınga ve kuzinelerin başında sıcacık ortamda çay ve sohbet keyfi. Kötü tarafı ise yavaş yavaş kışın kendisini hissettirmesi sonrasında odun kesmek ve yakacak hazırlamak.

Tüm bunlara rağmen köyde yaşam şehre göre daha zor ama daha zevkli.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.