SON DAKİKA
Hava Durumu

Köy Ekmeği (23.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2021 10:01

Köylerde hemen hemen her evde veya iki-üç ev arasında bir fırın mutlaka vardır.

Bu fırınların büyük çoğunluğu eski tip tuğladan yapılmış ve köy ekmeği başta olmak üzere korda biber, mısır ve diğer ürünleri pişirmek için kullanılır.

Eşimle birlikte kışlık ürünleri hazırlamak için yaklaşık 10 gündür köydeyiz. Böylelikle köy hayatını da yerinde görüp yaşadık. Çok da iyi oldu.

Köydeki yaşama ayak uydurmak, sabahleyin erkenden kalkmak ve tertemiz havayla uyanmak, sonrasında da günlük ihtiyaçları gidermek.

Bu günlük ihtiyaçlar içinde eşim de yeğeniyle birlikte köyde tepsi ve sinilerle köy ekmeği pişirmeyi ihmal etmedi.

Sabah kalkıldığında başlayan köy ekmeği ekşi mayayla yoğurulduktan sonra çoğaltma işlemi için uzunca bir süre bekletilir. Ardından tepsi ve sinilere konularak pişirilmesi için tekrar üstü kapanarak dinlenmeye bırakılır.

Hemen hemen bir günü bulan köy ekmeği artık fırında pişirilmeye hazırdır.

Ekmekler, daha önceden ateş yakılan fırına sırayla atılır ve korların ferine göre yaklaşık iki saat süreyle pişirilmeye bırakılır. Ancak bu sürede çeşitli aralıklarla bakılan ekmekler tam kızardıktan ve piştikten sonra çıkarılarak afiyetle yenmeye sunulur.

Köyde bazen imece usulü ile de yapılan köy ekmeklerinde en çok yağlı diye tabir edilen köy ekmeği ise sıcak sıcak yenir.

Köy ekmeği ile birlikte pide ve bazlama da pişilir. Bunlar da gerek içleri gerek dışları yağlanarak yenir.

Yeni köy yazılarında buluşmak üzere afiyet olsun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.