SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıymet (31.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 31.12.2021 09:52

Kıymet; kendimize, ailemize, sağlığımıza ve sevdiklerimize değer vermek, gereken hassasiyeti gösterebilmek. Bu kapsamda acaba zamanın, ailemizin, sağlığımızın, kendimizin ve sevdiklerimizin kıymetini yeterince biliyor muyuz?

Vefa, değer ve adap gibi güncel konulara yer verdiğim bugünkü köşe yazımda “kıymet ve kıymet bilmek” konusunda değerlendirmelerde bulunmak istedim.

İlk olarak hepimiz “Kıymet bilmek, kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılmaktır” diyen Mevlana Celalettin Rumi hazretleri gibi sahip olduklarımızın farkına varmayı ve kıymetini bilmeyi gerektirir. Çünkü sevdiklerimizin yeterince kıymetini bilmek bizleri yaşantımızda daha tatminkâr ve huzurlu yapar.

Kıymet bilmek, hak ve hakkaniyeti de beraberinde getirir. Bir insanın, bir hatıranın, bir eşyanın kıymetini bilmek için vefalı olmak gerekir. Yapılan iyiliklerin, güzelliklerin unutulmaması, yok sayılmaması da biz, insanları değerli hissettirir.

Öte yandan kıymet bilmek, kendini bilmektir. Bunun için kendimize değer vermek önemlidir. Bu bağlamda bizler de çocuklarımıza ve çevremize kıymet bilmenin önemini öğretmeliyiz

Kıymet bilmek için doğru bilgiye giderken doğru kanallara ulaştığımızda rol model olmalı ve birlikte gönüllü, sosyal sorumluluk çalışmaları yapmalıyız.

Kıymet bilmek için bize hizmet edenlerin isimlerini öğrenip, teşekkür etmeli, lütfen demeli ve doğru bilgiye giderken doğru kanallara nasıl ulaşabileceğimizi konuşmalıyız.

Kıymet bilmek için çocuklarımızı ve çevremizdekileri bileri için karşılıksız bir şey yapabilmeye teşvik etmeliyiz.

Bugün sizlerle birlikte sevdiklerimizin kıymetini bilmek konusuna biraz daha detaylı bakalım istiyorum.

Bizler bugün yeterince kıymet bilebiliyor muyuz? Elimizi tutan kişinin kim olduğunu, onun da bir kalbi olduğunu, incinebileceğini, hayata dair hayallerini, kısacası o kişiyi yeterince değerli görebiliyor muyuz? O kişiye gerçekten “görmek” üzere bakmayı biliyor muyuz? Yani kıymetini bilebiliyor muyuz?

Kıymet bilmek yani kaybetmeden o şeyin değerini anlayabilmek. Bu yüzden “gerçekten” kıymet bilmek, o kaybedemeyeceklerimizi her daim bu gerçekle hatırlamaktan geçer. Sesimiz yükseldiğinde bile bu gerçek bizi yatıştırır. Sadece kendimiz ile ilgili planlar yaparken bile bu gerçek ile planlarımız değişir. Hayattan beklentilerimizi düşündüğümüzde bu gerçek ile beklentilerimiz ortaklaşır. Yapmak istediklerimiz, sahip olmak istediklerimiz, gitmek istediklerimiz, konuşmak istediklerimiz, hepsini sıralarken, bu gerçek tüm bu “isteklerimizin” içerisinde hayat buluverir; biz işte o zaman gerçekten kıymet vermekteyizdir.

Bir sonraki makalemde buluşmak üzere sağlıcakla kalın. Allah’a emanet olun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.